Lední medvěd a jeho kořist: Jakou taktiku využívá při lovu král Arktidy?

Lední medvěd využívá k lovu tří základních taktik. Každá z nich má své uplatnění a všechny svědčí o mimořádné inteligenci a schopnostech tohoto predátora

12.01.2024 - Jaroslav Petr



Lední medvěd často čeká poblíž otvorů, které v souvislém ledu prorážejí tuleni, aby se měli kde nadechnout. Blížícího se tuleně prozradí medvědovi čich. Potom buď máchne po kořisti připlouvající k nádechovému otvoru tlapou a pokusí se jej tak vytáhnout z vody ven, anebo se vrhne po hlavě do díry v ledu a snaží se do oběti zakousnout. Tuleně zabije tak, že mu stiskem zubů rozdrtí lebku.

Jiný postup volí medvěd, když narazí na tuleně vyhřívajícího se na slunci. Opatrně dojde asi sto metrů od tuleně, pak se přikrčí a trpělivě se k němu plíží. Ve starších přírodovědných knihách se píše, že si při tom medvěd schovává tlapami černý čenich, aby snížil šanci na prozrazení. To je však jen jeden z mnoha mýtů, kterými jsou tyto šelmy opředeny. Na posledních deseti metrech vyráží medvěd k prudkému útoku. Tuleně pak už může spasit jen bleskurychlá reakce a úprk do vody.

Oblíbenou kořistí ledních medvědů jsou tulení mláďata, která jejich matky schovávají v doupatech překrytých sněhovou klenbou. Medvědovi nedělá velké problémy mláďata vyčenichat, strop doupěte prorazit hlavou a bezbranné tvorečky spořádat.


Další články v sekci