Letošní zima je abnormálně teplá, což potvrzují i data meteorologů. Průměrná teplota v lednu byla o 2 °C vyšší než kolik činní dlouhodobý průměr a ani únor se v tomto směru „nevyznamenal“. Průměrná teplota se během něj vyhoupla o 1,8 °C nad obvyklou hodnotu. Pokud vám chybí ta pravá zima, užijte si pořádnou porci sněhu a mrazu alespoň v našem fotoeditorialu
Milujete-li saunování a představa koupele v ledové vodě vás neodolatelně přitahuje, je tato scéna pro vás tím pravým. My ostatní si přece jen necháme na pohodové čvachtání mezi hromadami ledových ker zajít chuť.
Šafrán u nás kvete většinou těsně poté, co zmizí sníh. V drsnějších podmínkách však na oblevu čekat nemůže, a tak si jeho na pohled křehké květy (listy dorůstají později) prorazí cestu i ztvrdlým sněhem.
Obyvatelé nejchladnějších severních oblastí naší planety už dávno přešli od sněhových staveb k trochu běžnějšímu způsobu bydlení. Je to sice méně ekologické, ale rozhodně komfortnější. Budovat ulice je ovšem zbytečné – stejně by je hned zavál sníh. Barevnou vesnici Kulusuk byste našli v Grónsku, v současnosti má přibližně tři sta stálých obyvatel.
Lední medvěd je sice suchozemský tvor, ale při hledání potravy na pevninu příliš spoléhat nemůže. Jeho nejčastější kořistí se stávají tuleni, a tak musí být dobrým plavcem – dokáže v ledovém oceánu urazit i sto kilometrů bez přestávky. Pomáhá mu také srst, která je nesmáčivá a dokonale izoluje.
Oslavy příchodu nového roku se na severní polokouli pojí s představou romantické zimy. Tito turisté ji chtěli mít dokonale zaručenu, a proto se přesunuli na nejvyšší ukrajinský vrchol Hoverla do 2 061 metrů nad mořem. K přespání jim přitom stačil stan a sněhový záhrab.
Pokud si stáda bizonů spojujete jen s horkými pláněmi Divokého západu, je načase to změnit. Snímek z Yellowstonského národního parku ukazuje, že si zmíněný živočich docela dobře poradí i se sněhovou vánicí. Využívá při tom tepelnou kapacitu svého obrovského těla a izolační schopnosti sněhové vrstvy, kterou se nechá pokrýt.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)