Lék proti bolesti ze mne udělal homosexuála, tvrdí třiadvacetiletý mladík

Čtete příbalové letáky u léků? Možná byste měli - třiadvacetiletý mladík nyní tvrdí, že z něj běžný lék na zmírnění bolestí udělal homosexuála…

23.04.2018 - Zuzana RychláKdyž si třiadvacetiletý Scott Purdy zlomil nohu při závodech motokár, měl zhruba půlroční známost s dívkou a žil běžný život průměrného mladého muže. Kromě sádry na zraněnou nohu, dostal Scott od lékaře pro zmírnění bolesti i lék Lyrica (generikum známějšího Pregabalinu). Zpočátku bylo vše v pořádku, po několika týdnech se ale začaly dít věci.

Mladíka, který sám sebe do té doby považoval za ryzího heterosexuála, přestaly přitahovat ženy včetně jeho přítelkyně. Začal prý naopak pociťovat sexuální přitažlivost vůči mužům. Zmatený Scott se proto rozhodl vysadit léky proti bolesti a jeho sexuální preference se vrátily do starých kolejí. Podle Scotta jde o jasný důkaz o účincích léku na jeho sexuální orientaci.

Výrobcem léku je americký farmaceutický gigant Pfizer. Lék se běžně používá pro tlumení bolestí ale i při léčbě epilepsie a při úzkostných poruchách. Mezi nežádoucí vedlejší účinky výrobce uvádí možné závratě, sníženou bdělost a přechodně zastřené vidění. Studie zaměřená na antiepileptické přípravky také ukázala na mírně zvýšené riziko sebevražedných myšlenek a chování pacientů, kteří užívali Pregabalin. Jakoukoli souvislost s ovlivněním či dokonce změnou sexuální preference ale výrobce léku důrazně odmítá.

Sám Scott Purdy sice již lék neužívá, jeho život se ale změnil od základů. S přítelkyní se rozešel a smířil se s tím, že jej více přitahují muži než ženy. „Kdybych o nežádoucích účincích léku věděl dříve, nejspíš bych jej nikdy neužíval. Nyní se ale cítím být šťastný, protože jsem pochopil, kým ve skutečnosti jsem,“ svěřil se svou zkušeností Scott Purdy.

  • Zdroj textu

    Metro | metro.co.uk

  • Zdroj fotografií

    Pfizer, South West News Service (SWNS)


Další články v sekci