Lesní muž se zaťatou pěstí: Orangutani Bornea a Sumatry

Orangutani pocházejí z Indonésie a Malajsie. Fosilní nálezy naznačují, že dříve žili na Jávě, na Malajském poloostrově, ve Vietnamu i v Číně, ale v současnosti se vyskytují ve dvou druzích pouze na ostrovech Borneo a Sumatra

08.03.2017 - Marek Telička



Název orangutan pochází z malajštiny a je spojením slov orang (člověk) a utan (les), což vlastně znamená lesní muž. Orangutani patří mezi nejinteligentnější primáty a každou noc si na stromech z větví a listoví zhotovují hnízda. Ve větvích stromů také tráví převážnou většinu života a na rozdíl od mnoha jiných primátů prakticky neslézají na zem. Jsou také samotářštější než jiné opice a samci se druží se samicemi pouze v období říje. Mezi oběma pohlavími je velký rozdíl ve velikosti a hmotnosti – zatímco samci běžně váží přes sto kilogramů a dorůstají výšky 170 centimetrů, samice nepřekračují hmotnost padesáti kilo a výšku 130 centimetrů. Samice dospívají asi ve 12 letech a obdobně jako samci se ve volné přírodě dožívají až 50 let.

TIP: Zvířata jako lidé aneb Důkazy zvířecího altruismu u lidoopů

Tito primáti mají ve své fyziognomii několik zvláštností. Jednak je jejich srst oranžovo-hnědá, i když orangutani na Sumatře mají porost řidší a světleji zabarvený. Jejich ruce jsou dvojnásobně delší než nohy a největší jedinci mají dvoumetrové rozpětí paží. Prsty mají na rukou i na nohou zahnuté, což jim umožňuje pevnější úchop větví. Nemají žádný ocas a na rozdíl od goril a šimpanzů nechodí po kotnících, ale spíše po zaťatých pěstích.

  • Zdroj textu

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci