Lesotho: Království vysoko nad Afrikou

04.12.2016

Lesothské království je jediným nezávislým státem světa, jehož celé území leží výš než tisíc metrů nad mořem, a mnoho tamních vesnic zůstává dodnes přístupných pouze na koni. Malá země kvůli zaostalosti jen stěží bojuje s bídou a epidemií HIV, jež postihuje čtvrtinu obyvatel

Údolí řeky Maletsunyane -<p>Nejnižší bod hornatého Lesotha leží v nadmořské výšce 1 400 m a přes 80 % plochy země se rozkládá výš než v 1 800 m n. m.  </p>
Údolí řeky Maletsunyane -

Nejnižší bod hornatého Lesotha leží v nadmořské výšce 1 400 m a přes 80 % plochy země se rozkládá výš než v 1 800 m n. m.  


Reklama

Uprostřed lesothské vlajky je tradiční klobouk mokorotlo pletený z trávy. Modrá barva symbolizuje déšť, zelená prosperitu a bílá mír, který je stěžejní ideologií země od časů krále Mošešeho I. v 19. století.

Někdejší britský protektorát má kromě velké průměrné nadmořské výšky ještě jeden výrazný geografický rys – celé jeho území je doslova vklíněno do Jihoafrické republiky. Skutečnost, že jej takto „obklíčila“ mnohem větší země, do značné míry určovala jeho historii a ovlivňuje i jeho současnost. 

Politické turbulence

Nezávislou historii Lesotha poznamenala řada převratů a změn: Především zanikla královská moc a funkce panovníka je dnes čistě formální. Ani bez bojů mezi dědici královského titulu a představiteli demokracie se však situace v malé africké zemi neuklidnila.

V roce 1998 se vyostřený předvolební boj přelil do násilných protestů a vojenské vzpoury, načež musely zasáhnout spojené armádní jednotky JAR a Botswany. Relativní politickou stabilitu vrátily na čas Lesothu ústavní reformy. V květnu 2012 po parlamentních volbách sestavil premiér Motsoahae Thomas Thabane koaliční vládu – první v historii země. Skončila tak čtrnáctiletá éra Pakalithy Mosisiliho, jenž ovšem nezůstal stranou dlouho. Do čela státu se vrátil loni v únoru po bleskurychlých volbách, kterým údajně předcházel pokus o vojenský puč. Opozice tvrdí, že Mosisiliho návratem pokračuje politické násilí proti jeho odpůrcům, a vyzývá k dalšímu zásahu mezinárodních vojenských jednotek. 

Sexuální násilí a HIV 

Ani v životech obyčejných Lesothanů však zdaleka nevládne idyla. Na africké poměry se země pyšní překvapivě vysokou úrovní gramotnosti, přesto je tam k práci nuceno mnoho dětí. Pokud jde o počet znásilnění, v roce 2008 zaznamenala OSN v Lesothu vůbec nejvyšší čísla na světě – a rozhodně se nejednalo o jediný extrémní rok. Podle jisté studie čelilo někdy sexuálnímu násilí 61 % tamních žen. Uvedená skutečnost pak velmi pravděpodobně souvisí i s další smutnou statistikou – Lesotho patří do trojice států s největším rozšířením viru HIV.

TIP: Zabijácký virus HIV: Kde se zrodilo zlo? 

Podle odhadů z roku 2009 je nakaženo 23,6 % obyvatel země, což představuje třetí nejvyšší poměr na světě, hned po Svazijsku a Botswaně. V městských oblastech je přitom HIV pozitivní asi polovina žen mladších 40 let! Díky zahraniční pomoci funguje v Lesothu několik projektů prevence: Podílí se na nich například britský princ Harry nebo nadace Billa Clintona a Billa Gatese. Jejich úsilí však zatím přináší jen dílčí výsledky. Kvůli obrovskému rozšíření HIV se malý stát potýká s vysokou nezaměstnaností, čelí ekonomickému kolapsu a na jeho obyvatele dopadají různá cestovní omezení. 

Sami sebe neuživí

V minulosti bylo Lesotho výrazným oponentem jihoafrického apartheidu a poskytovalo azyl mnoha odpůrcům tamního režimu. V posledních desetiletích však společné hranice překračují naopak Lesothané a hledají v JAR práci. Celých 90 % zboží se do malé enklávy dováží právě z Jihoafrické republiky a lesothské domácnosti zůstávají do značné míry závislé na výdělcích příbuzných, kteří v sousední zemi pracují. 

Největším zaměstnavatelem v Lesothu je stát. Tamní ekonomika staví na nepříliš rozvinutém textilním průmyslu, zemědělství a těžbě diamantů. Zemědělství ovšem výrazně bojuje s nestálým počasím. Asi jen pětina potravin, jež se v zemi zkonzumují, se tam tudíž také vyprodukuje – plné čtyři pětiny se musejí dovážet! Do státní kasy pak plyne určitý příjem i za vodu z lesothských přehrad, kterou odebírá JAR.

Trable otců zakladatelů

První roky existence nezávislého Lesotha se výrazně pojí se dvěma politickými postavami: králem Mošešem II. a druhým premiérem samostatného státu Josephem L. Jonathanem, jenž byl pravnukem polygamního krále Mošeše I. Už v roce 1966 usiloval Mošeše II. o větší pravomoci, načež jej Jonathan izoloval v domácím vězení. V následujících desetiletích pobýval panovník buď v exilu, nebo ve vězení. Zemřel v roce 1996 při automobilové nehodě, stále ve funkci hlavy státu.

Jonathan si vydobyl mezinárodní uznání jako odpůrce jihoafrického apartheidu a byl přirovnáván k biblickému Davidovi bojujícímu s Goliášem. Zmíněný postup však vyvolal nevyhnutelnou reakci JAR a de facto blokádu Lesotha. Projihoafrická lesothská frakce proto v roce 1986 odstavila Jonathana od moci a uvalila na něj domácí vězení, kde také politik o pár měsíců později zemřel na srdeční záchvat.

STRUČNÉ DĚJINY

Původními obyvateli území dnešního Lesotha byli Křováci a pozůstatky jejich skalních maleb lze dodnes vidět v tamních horách. Křováky však postupně vytlačovaly různé bantuské kmeny a počátkem 19. století oblast ovládli Sothové. 

Mezi Brity a Búry

Lesotho, tehdy ovšem ještě nazývané Basutsko, se jako politická jednotka pod vládou krále Mošeše I. vynořilo v roce 1822. Panovník pozval do země francouzské evangelické misionáře, kteří se pak v letech 1837–1855 zasloužili o vznik psané podoby domorodého jazyka sesotho. Rovněž pomohli Sothům navázat diplomatické vztahy a zajistit si zbraně, bez nichž by Lesotho asi velmi rychle zaniklo. Tehdejší vývoj státu totiž zásadně ovlivňovalo dění v britské Kapské kolonii i války mezi Brity a Búry (potomky převážně nizozemských usedlíků). Stále víc Búrů se přesouvalo k západní hranici Basutska: Postupovali až za řeku Caledon a tvrdili, že Sothové oblast opustili. Basutsko se bránilo střídavě Búrům a Britům a zároveň se snažilo působit diplomaticky. 

Nejistá samostatnost 

V roce 1854 se Britové z oblasti stáhli a o čtyři roky později ztratil Mošeše I. v sérii válek s Búry velká území na západě země. Na žádost panovníka se pak Basutsko stalo britským protektorátem a došlo k definitivnímu určení jeho hranic. Kolem roku 1870 přesunuli Britové správní centrum z původního hlavního města Thaba Bosiu do tehdejšího vojenského tábora Maseru na severozápadě země, od roku 1871 však území spravovali z Kapské kolonie. V té době byl Mošeše I. již rok po smrti. 

Přechodně Basutsko čelilo násilné britské anexi, ale po tzv. válce o pušky proti Kapské kolonii (1880–1881) získalo opět status protektorátu. Podléhalo přímo guvernérovi, zachovalo si ovšem velkou míru autonomie a nakonec se v roce 1966 dočkalo úplné nezávislosti. Od té doby však jeho historii provázejí četné převraty a politická nestabilita.

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyvatel: zhruba 1,95 milionu; očekávaná doba dožití: 52,86 roku; prům. počet dětí: 2,72 na ženu; věková struktura: 32,67 % dětí do 15 let, 5,43 % obyv. starších 65 let, 50 % obyv. mladších 23,8 roku; městské obyv.: 27,3 %; etnické složení: Sothové 99,7 %, Evropané, Asiaté a ostatní 0,3 %; náboženství: křesťané 80 %, přírodní náboženství 20 %; jazyky: oficiálním jazykem je sesotho a angličtina; obyv. pod hranicí chudoby: 57,1 %; gramotnost: 79,4 %.

Politika 

Typ vlády: parlamentní konstituční monarchie; samostatnost: od 4. 10. 1966 (předtím britská kolonie); hlava státu: král Letsie III. (od 2. 2. 1996); šéf vlády: premiér Pakalitha Mosisili (od 18. 3. 2015); volby: monarchie je dědičná, ale král nemá žádnou výkonnou ani legislativní moc; po parlamentních volbách se lídr vítězné strany nebo koalice automaticky stává premiérem na pět let.

Ekonomika

HDP na hlavu: 3 000 USD (odhad z r. 2015; ČR – 31 600 USD); měna: lesothský loti (LSL), pevně navázaný na jihoafrický rand v poměru 1 : 1, v zemi se přijímají obě měny; 1 USD = cca 14 LSL, 1 LSL = asi 1,7 CZK.

GEOGRAFIE

Rozloha: 30 355 km², tedy zhruba stejně jako Belgie; hranice: 1 106 km, pouze s JAR; charakter území: převážnou část pokrývají náhorní plošiny, kopce a hory; podnebí: mírné, s chladnými až mrazivými a suchými zimami a horkými vlhkými léty; min. noční / max. denní teploty (°C) v Maseru: leden–březen 11–14/24–28, duben–červen 0–10/15–23, červenec–září −1 až 7/16–23, říjen–prosinec 8–13/24–28; nejnižší a nejvyšší bod: soutok Makhalengu a Oranžské řeky (1 400 m) / Thabana Ntlenyana (3 482 m).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907