Lidé by se mohli učit: Pomocná ruka šimpanzů bonobo

29.05.2020 - Zuzana Teličková

Šimpanzi bonobo, jimž se říká také jen bonobo nebo šimpanzi trpasličí, jsou známí svou mírumilovnou povahou. V porovnání s šimpanzi učenlivými jsou méně agresivní a dokážou se lépe vcítit do prožitků jiného jedince

<p>Bonobové s lidmi sdílejí 99 % DNA. Těmto velmi mírumilovným zvířatům se občas přezdívá „hippie šimpanzi“.</p>

Bonobové s lidmi sdílejí 99 % DNA. Těmto velmi mírumilovným zvířatům se občas přezdívá „hippie šimpanzi“.


Reklama

Bonobové (Pan paniscus) se o sebe vzájemně starají a dokonce sdílejí jídlo. Předchozí studie rovněž prokázaly, že když se potkají dvě neznámé skupiny bonobů, setkání jen zřídka přeroste v násilí. Altruistickou povahu bonobů potvrdila i studie prováděná v záchranném centru Lola Ya Bonobo v Demokratické republice Kongo.

TIP: Pomoc i nevraživost mezi šimpanzi: Šokující pohostinnost bonobů

Nad jedním ze dvou sousedících výběhů výzkumníci umístili jablko na provaze, k němuž se bonobo v dané ubikaci nemohl sám dostat. Aby se k němu jablko spustilo, musel bonobo ve vedlejším výběhu vyšplhal ke stropu své ubikace, kde uvolnil jistící dřevěný kolík. Tento druhý bonobo neměl šanci se k ovoci sám natáhnout a aby pomohl kolegovi, musel si přestat hrát a provést poměrně náročný úkon. V některých případech byla mezi oběma zvířaty průhledná stěna, takže po ovoci bažící jedinec mohl svému sousedovi naznačit, že potřebuje pomoc. Ukázalo se ale, že i tehdy, když na sebe bonobové vzájemně neviděli, jedinec v „rozhodující“ pozici vždy využil příležitost, aby svému kolegovi pomohl, a to aniž by o to byl jakkoli žádán.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907