Lidé by se mohli učit: Pomocná ruka šimpanzů bonobo

29.05.2020 - Zuzana Teličková

Šimpanzi bonobo, jimž se říká také jen bonobo nebo šimpanzi trpasličí, jsou známí svou mírumilovnou povahou. V porovnání s šimpanzi učenlivými jsou méně agresivní a dokážou se lépe vcítit do prožitků jiného jedince

<p>Bonobové s lidmi sdílejí 99 % DNA. Těmto velmi mírumilovným zvířatům se občas přezdívá „hippie šimpanzi“.</p>

Bonobové s lidmi sdílejí 99 % DNA. Těmto velmi mírumilovným zvířatům se občas přezdívá „hippie šimpanzi“.


Reklama

Bonobové (Pan paniscus) se o sebe vzájemně starají a dokonce sdílejí jídlo. Předchozí studie rovněž prokázaly, že když se potkají dvě neznámé skupiny bonobů, setkání jen zřídka přeroste v násilí. Altruistickou povahu bonobů potvrdila i studie prováděná v záchranném centru Lola Ya Bonobo v Demokratické republice Kongo.

TIP: Pomoc i nevraživost mezi šimpanzi: Šokující pohostinnost bonobů

Nad jedním ze dvou sousedících výběhů výzkumníci umístili jablko na provaze, k němuž se bonobo v dané ubikaci nemohl sám dostat. Aby se k němu jablko spustilo, musel bonobo ve vedlejším výběhu vyšplhal ke stropu své ubikace, kde uvolnil jistící dřevěný kolík. Tento druhý bonobo neměl šanci se k ovoci sám natáhnout a aby pomohl kolegovi, musel si přestat hrát a provést poměrně náročný úkon. V některých případech byla mezi oběma zvířaty průhledná stěna, takže po ovoci bažící jedinec mohl svému sousedovi naznačit, že potřebuje pomoc. Ukázalo se ale, že i tehdy, když na sebe bonobové vzájemně neviděli, jedinec v „rozhodující“ pozici vždy využil příležitost, aby svému kolegovi pomohl, a to aniž by o to byl jakkoli žádán.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907