Lidé by se mohli učit: Pomocná ruka šimpanzů bonobo

Šimpanzi bonobo, jimž se říká také jen bonobo nebo šimpanzi trpasličí, jsou známí svou mírumilovnou povahou. V porovnání s šimpanzi učenlivými jsou méně agresivní a dokážou se lépe vcítit do prožitků jiného jedince

22.11.2023 - Zuzana Teličková



Bonobové (Pan paniscus) se o sebe vzájemně starají a dokonce sdílejí jídlo. Předchozí studie rovněž prokázaly, že když se potkají dvě neznámé skupiny bonobů, setkání jen zřídka přeroste v násilí. Altruistickou povahu bonobů potvrdila i studie prováděná v záchranném centru Lola Ya Bonobo v Demokratické republice Kongo.

Nad jedním ze dvou sousedících výběhů výzkumníci umístili jablko na provaze, k němuž se bonobo v dané ubikaci nemohl sám dostat. Aby se k němu jablko spustilo, musel bonobo ve vedlejším výběhu vyšplhal ke stropu své ubikace, kde uvolnil jistící dřevěný kolík. Tento druhý bonobo neměl šanci se k ovoci sám natáhnout a aby pomohl kolegovi, musel si přestat hrát a provést poměrně náročný úkon. 

V některých případech byla mezi oběma zvířaty průhledná stěna, takže po ovoci bažící jedinec mohl svému sousedovi naznačit, že potřebuje pomoc. Ukázalo se ale, že i tehdy, když na sebe bonobové vzájemně neviděli, jedinec v „rozhodující“ pozici vždy využil příležitost, aby svému kolegovi pomohl, a to aniž by o to byl jakkoli žádán.


Další články v sekci