Lovecké taktiky zmije útočné: Lákadlo kmitajícího jazyka

04.04.2020 - Zuzana Teličková

Zmije útočná je jedním z nejvýkonnějších lovců mezi hady afrického kontinentu. Vděčí za to nejen účinnému jedu, ale také schopnosti neslyšně se připlížit za nic netušící oběť a zaútočit na ni ze zálohy. Navíc má v záloze ještě jeden lovecký trik

<p>Zmije útočná v obranném postoji. Při lovu vysunuje jazyk přes mírnou terénní vlnu, aby na něj nalákala nic netušící žábu.</p>

Zmije útočná v obranném postoji. Při lovu vysunuje jazyk přes mírnou terénní vlnu, aby na něj nalákala nic netušící žábu.


Reklama

Dvojice zoologů působících na Wits University v jihoafrickém Johannesburgu zjistila, že k „tradičním způsobům lovu“ má zmije navíc schopnost přilákat potenciální kořist k sobě. Xavier Glaudas a Graham Alexander sledovali během tří let 86 zmijí útočných (Bitis arietans) a pořídili 4 600 hodin videozáznamu, jenž zachycuje lovecké techniky těchto hadů.

Smrtící taktika kmitajícího jazyka 

„Zmije typicky útočí na vzdálenost 5–10 cm, a proto potřebují potenciální oběť přilákat co nejblíž. Zjistili jsme, že používají svůj jazyk, který se podobá bezobratlým živočichům, aby se k nim přiblížily nic netušící žáby, pro něž jsou bezobratlí potravou,“ vysvětluje Xavier Glaudas.

„Hadi jazyk vysunují, aby nabrali pachové stopy. Na záznamech jsme ale viděli, že tihle hadi nechávají jazyk vystrčený až 30 sekund, což je výrazně déle, než je pro čichání potřeba.

Víme, že na pohybující se jazyk lákají své oběti některé druhy brodivých ptáků, třeba volavky, stejně jako želva kajmanka supí a někteří vodní hadi. Zmije útočná je ale prvním pozemním hadím druhem, o němž víme, že tuto taktiku rovněž využívá.“

TIP: Poodhalená hadí tajemství: Přeborníci beznohého života

Pro vědce bylo neméně velkým překvapením, když si uvědomili, že zmije tímto způsobem lákají jen obojživelníky. To znamená, že jsou schopny rozlišovat mezi žábami a jinou kořistí, jako například malými savci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907