Lysohlávky ve vesmíru: Vědci navrhují vybavit astronauty psychoaktivními látkami

21.09.2022 - Stanislav Mihulka

Poněkud bizarní studie navrhuje vyzkoušet při kosmických letech účinky psychoaktivního psilocybinu. Podle badatelů by mohl pomoci astronautům zvládat extrémně náročné podmínky vesmírných letů…

<p>Čeká astronauty trip na orbitě?</p>

Čeká astronauty trip na orbitě?


Reklama

Pokud jde o psychoaktivní látky, doba se změnila v míře, jakou by ještě před pár lety očekával jen málokdo. Nejenom že je vzali na milost lékaři, nyní se dokonce zmiňuje možnost, že by mohly najít využití i ve vesmírných programech. Američtí specialisté Leonard Lerer a Jeet Varia v teoretické studii, kterou publikoval časopis Frontiers in Space Technologies, navrhují, že by lysohlávky mohly pomoci astronautům zvládat náročné kosmické lety.

Dlouhodobé cesty vesmírem budou nepochybně extrémně náročné, fyzicky i psychicky. Psychoaktivní látky, včetně lysohlávek s aktivní složkou psilocybinem, se opakovaně osvědčily jako prostředek proti depresím a úzkostem, které při letu kosmickou lodí určitě mohou projevit.

Lysohlávky na orbitě? 

Autoři studie se na základě dřívějších poznatků o účincích psilocybinu na lidský mozek domnívají, že by lysohlávky mohly pomoci ulevit astronautům od nepříznivých účinků dlouhodobé vesmírné cesty na mozek a duševní schopnosti, díky posilování odolnosti nervové soustavy a podpoře tvorby nových neuronů.

Prosadit takový projekt by ale nebylo vůbec snadné. Americká vesmírná agentura NASA je známá svými konzervativními postoji, pokud jde o životosprávu a především o látky řazené mezi „drogy“. Problém je i v tom, že autoři studie nejsou renomovaní odborníci na zdraví astronautů či vesmírné lety, ale mají blízko k soukromé biotechnologické firmě.

TIP: Tažení lysohlávek medicínou pokračuje: Deprese léčí lépe než antidepresiva

V tuto chvíli jde spíše o teoretickou úvahu než o seriózní plán pro kosmické lety v blízké budoucnosti. Účinky psychedelických látek na lidskou psychiku i mozek jsou ale v dnešní době v centru pozornosti řady výzkumných týmů a možná by nebylo špatné opatrně vyzkoušet jejich působení v prostředí mikrogravitace.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907