Lysohlávky mohou pomáhat proti depresi, ukazuje studie z Británie

Podle nové studie britských vědců pomáhá psychotropní psilocybin, který obsahují například houby lysohlávky, uvolnit mozek lidí s depresí a zmírňuje lpění na negativních vzorcích myšlení.

19.04.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKZ výsledků studie publikované v magazínu Nature vyplývá, že mozek je díky psilocybinu „pružnější“. Látka funguje jinak než běžná antidepresiva, a to i několik týdnů po užití. Podle britských vědců zjištění naznačují, že psilocybin by mohl být vhodnou alternativou léčby deprese. Autoři studie tvrdí, že vzorce mozkové aktivity při depresi bývají strnulé a omezené. Halucinogen by mohl pomoci mozku vymanit se z této rutiny způsobem, který tradiční terapie neumožňují.

Lepší než antidepresiva

„Tato zjištění jsou důležitá. Poprvé zjišťujeme, že psilocybin působí jinak než běžná antidepresiva, a to tak, že mozek je pružnější a proměnlivější a méně se utvrzuje v negativních vzorcích myšlení spojených s depresí,“ uvedl David Nutt, který vede centrum pro výzkum psychedelik na londýnské vysoké škole Imperial College. „To potvrzuje naše původní předpoklady, že psilocybin by mohl být skutečnou alternativou při léčbě depresí,“ dodal vědec.

„Účinek pozorovaný u psilocybinu je konzistentní ve dvou studiích týkajících se zlepšení stavu lidí a nebyl pozorován u běžných antidepresiv,“ dodal hlavní autor studie Robin Carhart-Harris, který nyní působí na univerzitě v San Francisku, ale dříve vedl britské centrum pro výzkum psychoaktivních látek.

Psilocybin je jednou z řady psychoaktivních látek, které se zkoumají jako potenciální léčba psychických poruch. Nové poznatky vycházejí z analýzy snímků mozku asi 60 osob léčených s depresemi. Tým se domnívá, že se mu podařilo odhalit, jak halucinogen získávaný z lysohlávek působí na mozek. Lidé, kteří reagovali na terapii psilocybinem, vykazovali zvýšenou mozkovou konektivitu nejen během léčby, ale i tři týdny po ní. Tito lidé také uváděli zlepšení své deprese.

TIP: Klinický test s psilocybinem potvrdil bezpečnost skupinové psychedelické terapie

Autoři studie nepozorovali podobné změny v mozkovém propojení u osob léčených běžným antidepresivem, což naznačuje, že psychoaktivní látky působí při léčbě deprese jinak. Podle týmu je výzkum slibným pokrokem v léčbě psilocybinem, účinky látky byly potvrzeny ve dvou studiích. Autoři nicméně upozorňují, že pacienti s depresí by se rozhodně neměli navzdory povzbudivým zjištěním pokoušet o samoléčbu pomocí lysohlávek.


Další články v sekci