Klinický test s psilocybinem potvrdil bezpečnost skupinové psychedelické terapie

07.01.2022 - Stanislav Mihulka

První moderní výzkum skupinové terapie s psychedelickou látkou dopadl slibně


Reklama

Skupinové terapie představují klíčovou součást mnoha postupů psychiatrické léčby. Zároveň žijeme v době renesance psychedelik, které se stále více uplatňují v řadě oborů medicíny. Není proto překvapením, že odborníci pomýšlejí na rozšíření skupinových terapií právě využitím psychedelických látek.

Vlastně vůbec nejde o nový výzkum. Podobné věci se dělaly v 60. letech, před tím, než výzkum psychedelik odešel na dlouhá desetiletí do ilegality. Prováděly se skupinové terapie, na nichž se experimentovalo s psilocybinem a LSD. Poté probíhala jen ilegální sezení, především s „liánou mrtvých“ ayahuascou v Amazonii, kam za tímto psychedelikem jezdily zástupy západních turistů.

Test s psilocybinem

Nedávno zveřejněný výzkum, vedený britskými vědci z King’s College London, ověřoval velkým klinickým testem, jak bezpečné je používat psilocybin, psychedelickou látku lysohlávek, při skupinové terapii. Badatelé sledovali bezpečnost takové léčby jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého pohledu, ve skupinách, které zahrnovaly až 6 osob.

TIP: Tažení lysohlávek medicínou pokračuje: Deprese léčí lépe než antidepresiva

Jde o výsledky prvního moderního výzkumu, v němž byl psilocybin podáván z terapeutických účelů současně více lidem najednou. Výzkumu se zúčastnilo celkem 89 zdravých dobrovolníků, z nichž 60 dostalo psilocybin a 29 placebo. Výsledky experimentů jsou jednoznačné  skupinové užívání psilocybinu nepřineslo žádné nežádoucí účinky či komplikace.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907