Lžeme už od plenek? Jak jsou na tom s pravdomluvností předškoláci?

Alespoň v obecné rovině podle psychologů platí, že čím je člověk starší, tím má menší potřebu lhát. Jak jsou na tom s pravdomluvností předškoláci?

21.04.2023 - Barbora JelínkováObecně platí, že čím je člověk starší, tím má menší potřebu lhát. Senioři údajně vědomě říkají nepravdu jen velmi výjimečně. K záměrnému překrucování reality se však neuchylují jen dospělí, ale i děti, a to dokonce již předškoláci. Kolem čtyř let věku dokážou prokazatelně odlišit pravdivý a nepravdivý údaj. Otázkou zůstává, zda si uvědomují dopady.

TIP: Děti v pokušení: Psychologové otestovali sílu vůle amerických a japonských dětí

Psycholog Kang Lee nechal v rámci experimentu předškolní děti hádat, jakou kartu má v ruce. V jednu chvíli ovšem předstíral, že si musí odskočit, a ponechal je v místnosti o samotě. Ačkoliv měli malí dobrovolníci zakázáno si balíček karet prohlédnout, skrytá kamera odhalila, že tak učinilo 90 % z nich. Ještě zajímavější byla následná reakce na psychologovu otázku, zda se podívali: Zdaleka ne všechny děti svůj prohřešek přiznaly, a navíc čím byly starší, tím spíš lhaly. Zatímco dvouletí caparti nepřiznali pravdu ve třetině případů, ve skupině čtyřletých účastníků lhala polovina, a u těch o rok starších šlo dokonce o celých 80 %.


Další články v sekci