Máchova osudová Lori: Naivní trpitelka?

01.03.2016 - Michaela Sochová

Kdo vlastně byla velká láska Karla Hynka Máchy?


Reklama

Eleonora Šomková se narodila roku 1817 v rodině knihařského mistra. Mezi její zájmy patřilo ochotnické divadlo a dlouhé procházky s mladými přítelkyněmi. Veřejnost se o ní ale dozvěděla pouze díky románku s Máchou. Herečka byla jen průměrná a o kulturní život se příliš nezajímala.

Navzdory rodičům

Vztah s bohémským básníkem jí rodiče dlouho rozmlouvali, vadilo jim, že Mácha nemá stálý plat a jasnou budoucnost. Matka navíc tušila, že Lořin vyvolený je podivín a ovlivňuje dceřin život víc, než je zdrávo. Mácha byl sice prvních pár měsíců láskou k Lori zaslepen, později ale přiznával přátelům, že ji nemiluje a že z lásky zbyl jen sex, z něhož už nikdy nevzejde citová náklonnost. Lori nesměla chodit do divadla, Mácha jí zakázal styky s jejími přítelkyněmi a do společnosti se směla vydávat pouze s ním.

Po smrti matky se Lori pohádala s otcem, který jí nemohl odpustit, že čeká nemanželské dítě. Odešla tedy k rodičům svého nastávajícího, který již tou dobou pracoval v Litoměřicích. Poskytli jí malou světničku, ve které trpěná a ponižovaná Lori trávila celé dny. Po Máchově smrti Lori prodala dost slušnou výbavu a nábytek, který zhotovil umělecký truhlář Thierhier. Když jí zemřel otec, dílnu převzal bratr Josef, se kterým se Lori dlouho soudila o dědický podíl.

Paní oficiálovou

Spor vyhrála a z vysouzených peněz si pořídila niťařský krámek. Právě během tohoto sporu se Lori seznámila s policejním oficiálem Františkem Siehem, který jí pomáhal nejen při soudním procesu, ale i později, například při koupi krámku či usmíření s  bratrem. Setkání Lori a Sieha byla stále častější, až se z někdejší Máchovy milenky stala paní oficiálová. 

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Jagdpanzerů IV se vyrobily asi dvě tisícovky, tento se dochoval v Tankovém muzeu v německém Munsteru

Válka

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907