Máchova osudová Lori: Naivní trpitelka?

01.03.2016 - Michaela Sochová

Kdo vlastně byla velká láska Karla Hynka Máchy?


Reklama

Eleonora Šomková se narodila roku 1817 v rodině knihařského mistra. Mezi její zájmy patřilo ochotnické divadlo a dlouhé procházky s mladými přítelkyněmi. Veřejnost se o ní ale dozvěděla pouze díky románku s Máchou. Herečka byla jen průměrná a o kulturní život se příliš nezajímala.

Navzdory rodičům

Vztah s bohémským básníkem jí rodiče dlouho rozmlouvali, vadilo jim, že Mácha nemá stálý plat a jasnou budoucnost. Matka navíc tušila, že Lořin vyvolený je podivín a ovlivňuje dceřin život víc, než je zdrávo. Mácha byl sice prvních pár měsíců láskou k Lori zaslepen, později ale přiznával přátelům, že ji nemiluje a že z lásky zbyl jen sex, z něhož už nikdy nevzejde citová náklonnost. Lori nesměla chodit do divadla, Mácha jí zakázal styky s jejími přítelkyněmi a do společnosti se směla vydávat pouze s ním.

Po smrti matky se Lori pohádala s otcem, který jí nemohl odpustit, že čeká nemanželské dítě. Odešla tedy k rodičům svého nastávajícího, který již tou dobou pracoval v Litoměřicích. Poskytli jí malou světničku, ve které trpěná a ponižovaná Lori trávila celé dny. Po Máchově smrti Lori prodala dost slušnou výbavu a nábytek, který zhotovil umělecký truhlář Thierhier. Když jí zemřel otec, dílnu převzal bratr Josef, se kterým se Lori dlouho soudila o dědický podíl.

Paní oficiálovou

Spor vyhrála a z vysouzených peněz si pořídila niťařský krámek. Právě během tohoto sporu se Lori seznámila s policejním oficiálem Františkem Siehem, který jí pomáhal nejen při soudním procesu, ale i později, například při koupi krámku či usmíření s  bratrem. Setkání Lori a Sieha byla stále častější, až se z někdejší Máchovy milenky stala paní oficiálová. 

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907