Máchova osudová Lori: Naivní trpitelka?

01.03.2016 - Michaela Sochová

Kdo vlastně byla velká láska Karla Hynka Máchy?


Reklama

Eleonora Šomková se narodila roku 1817 v rodině knihařského mistra. Mezi její zájmy patřilo ochotnické divadlo a dlouhé procházky s mladými přítelkyněmi. Veřejnost se o ní ale dozvěděla pouze díky románku s Máchou. Herečka byla jen průměrná a o kulturní život se příliš nezajímala.

Navzdory rodičům

Vztah s bohémským básníkem jí rodiče dlouho rozmlouvali, vadilo jim, že Mácha nemá stálý plat a jasnou budoucnost. Matka navíc tušila, že Lořin vyvolený je podivín a ovlivňuje dceřin život víc, než je zdrávo. Mácha byl sice prvních pár měsíců láskou k Lori zaslepen, později ale přiznával přátelům, že ji nemiluje a že z lásky zbyl jen sex, z něhož už nikdy nevzejde citová náklonnost. Lori nesměla chodit do divadla, Mácha jí zakázal styky s jejími přítelkyněmi a do společnosti se směla vydávat pouze s ním.

Po smrti matky se Lori pohádala s otcem, který jí nemohl odpustit, že čeká nemanželské dítě. Odešla tedy k rodičům svého nastávajícího, který již tou dobou pracoval v Litoměřicích. Poskytli jí malou světničku, ve které trpěná a ponižovaná Lori trávila celé dny. Po Máchově smrti Lori prodala dost slušnou výbavu a nábytek, který zhotovil umělecký truhlář Thierhier. Když jí zemřel otec, dílnu převzal bratr Josef, se kterým se Lori dlouho soudila o dědický podíl.

Paní oficiálovou

Spor vyhrála a z vysouzených peněz si pořídila niťařský krámek. Právě během tohoto sporu se Lori seznámila s policejním oficiálem Františkem Siehem, který jí pomáhal nejen při soudním procesu, ale i později, například při koupi krámku či usmíření s  bratrem. Setkání Lori a Sieha byla stále častější, až se z někdejší Máchovy milenky stala paní oficiálová. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907