Madam štětec: Sofonisba Anguissola se prosadila navzdory nepřízni doby

18.02.2020 - Judith Krulišová

Nemohla existovat méně vhodná doba, pro to stát se profesionální malířkou, než období mezi 15. a 17. století, kdy pouze být ženou bylo nesmírně složité. Italská renesanční malířka Sofonisba Anguissola to ale dokázala...


Reklama

Nespravedlnost a vědomé přehlížení ženských umělkyň se v Itálii objevovalo i na sémantické úrovni. Zatímco malíř byl nazýván virtuoso, tedy smrtelný bůh, malířka se musela spokojit s existencí bez titulu a hlavně s faktem, že na většinu zakázek nikdy nedosáhne. Sofonisba Anguissola se však rozhodla jít si tvrdě za svým a bojovat za možnost vyjádřit své niterné pocity za pomoci štětce a barev. 

Hrdá a odvážná

Sofonisba se narodila do nepříliš bohaté, přesto ale šlechtické rodiny v kulisách podhůří Apenin, v městečku Cremona v okouzlující úrodné nížině řeky Pád. Říká se, že jméno je znamení a v Sofonisbině případě to platí stoprocentně. Členové rodiny Anguissola věřili, že jsou potomky Kartaginců, statečných protivníků Říma. Nejstarší ze sedmi dětí tedy pojmenovali Sofonisba po hrdé a odvážné ženě, která žila v Kartágu v době druhé punské války. Než aby tato legendární hrdinka padla do rukou Římanů, raději o svém osudu rozhodla sama a otrávila se jedem. Hrdá a odvážná byla i její talentovaná jmenovkyně, kterou její otec v rozvíjení nepopiratelného nadání všemožně podporoval. Dostalo se jí dobrého vzdělání a malířské průpravy. To jí pootevřelo dveře do světa, v němž to žena nikdy neměla jednoduché. V tvrdé konkurenci se prosadil jen dříč a neústupný člověk. A tím Sofonisba byla!

Zcestovalá portrétistka

Sofonisba je jednou z mála renesančních malířek, které se dostalo uznání i za hranicemi Itálie. Oddávala se zálibě velmi netypické pro mladé dívky narozené v 16. století – milovala cestování. Než odjela do Španělska, kde ji proslavilo portrétování rodiny krále Filipa II., projezdila velký kus Itálie a na svých cestách se dokonce potkala i s Michelangelem. V té době již známý a uznávaný umělec byl jejím nadáním okouzlen. V Římě čerpala inspiraci mezi antickými ruinami srůstajícími s novou metropolí. Skicovala snad všechno, na čem ulpěl její zrak. Michelangelo si povšiml jejího nevšedního stylu a nad jejím dílem nešetřil chválou.

TIP: Příběh Dámy s hranostajem: Je na obraze milenka vévody Lodovika Sforzy?

Sofonisba se proslavila především portréty. Odmítla ženu zobrazovat jako pouhý objekt. Ona sama určovala, kdo a jak bude zobrazen. Před více než pěti sty lety odvrhla tradiční svazující konvence a je v historii malířství považována za feministickou ikonu. 

První sňatek s Fabriziem Moncadou jí dojednal sám španělský král Filip II. – jím vybraný sicilský šlechtic měl dokonce nakázáno, aby Sofonisbu v jejím malování podporoval. Za osm let ale ovdověla. Na jedné ze svých cest se však téměř padesátiletá umělkyně zamilovala do námořního kapitána Orazia Lomellina. A toho si přes protesty svého bratra dokonce vzala. Ačkoli spolu neměli děti, nesmírně se milovali. Sofonisba zemřela v Palermu na Sicílii v požehnaných třiadevadesáti letech. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Topografické zobrazení Měsíce na základě snímku sondy Lunar Reconnaissance Orbiter

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Pavel Palacký začal hrad rekonstruovat před dvaceti lety. Dnes se tam může ubytovat až 28 hostů.

Zajímavosti

Hyperbarická kyslíková terapie dokáže zvrátit stárnutí buněk.

Věda

Americké stroje F-15 Eagle sehrály vysoce důležitou roli v operaci Pouštní bouře.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907