Madam štětec: Sofonisba Anguissola se prosadila navzdory nepřízni doby

18.02.2020 - Judith Krulišová

Nemohla existovat méně vhodná doba, pro to stát se profesionální malířkou, než období mezi 15. a 17. století, kdy pouze být ženou bylo nesmírně složité. Italská renesanční malířka Sofonisba Anguissola to ale dokázala...


Reklama

Nespravedlnost a vědomé přehlížení ženských umělkyň se v Itálii objevovalo i na sémantické úrovni. Zatímco malíř byl nazýván virtuoso, tedy smrtelný bůh, malířka se musela spokojit s existencí bez titulu a hlavně s faktem, že na většinu zakázek nikdy nedosáhne. Sofonisba Anguissola se však rozhodla jít si tvrdě za svým a bojovat za možnost vyjádřit své niterné pocity za pomoci štětce a barev. 

Hrdá a odvážná

Sofonisba se narodila do nepříliš bohaté, přesto ale šlechtické rodiny v kulisách podhůří Apenin, v městečku Cremona v okouzlující úrodné nížině řeky Pád. Říká se, že jméno je znamení a v Sofonisbině případě to platí stoprocentně. Členové rodiny Anguissola věřili, že jsou potomky Kartaginců, statečných protivníků Říma. Nejstarší ze sedmi dětí tedy pojmenovali Sofonisba po hrdé a odvážné ženě, která žila v Kartágu v době druhé punské války. Než aby tato legendární hrdinka padla do rukou Římanů, raději o svém osudu rozhodla sama a otrávila se jedem. Hrdá a odvážná byla i její talentovaná jmenovkyně, kterou její otec v rozvíjení nepopiratelného nadání všemožně podporoval. Dostalo se jí dobrého vzdělání a malířské průpravy. To jí pootevřelo dveře do světa, v němž to žena nikdy neměla jednoduché. V tvrdé konkurenci se prosadil jen dříč a neústupný člověk. A tím Sofonisba byla!

Zcestovalá portrétistka

Sofonisba je jednou z mála renesančních malířek, které se dostalo uznání i za hranicemi Itálie. Oddávala se zálibě velmi netypické pro mladé dívky narozené v 16. století – milovala cestování. Než odjela do Španělska, kde ji proslavilo portrétování rodiny krále Filipa II., projezdila velký kus Itálie a na svých cestách se dokonce potkala i s Michelangelem. V té době již známý a uznávaný umělec byl jejím nadáním okouzlen. V Římě čerpala inspiraci mezi antickými ruinami srůstajícími s novou metropolí. Skicovala snad všechno, na čem ulpěl její zrak. Michelangelo si povšiml jejího nevšedního stylu a nad jejím dílem nešetřil chválou.

TIP: Příběh Dámy s hranostajem: Je na obraze milenka vévody Lodovika Sforzy?

Sofonisba se proslavila především portréty. Odmítla ženu zobrazovat jako pouhý objekt. Ona sama určovala, kdo a jak bude zobrazen. Před více než pěti sty lety odvrhla tradiční svazující konvence a je v historii malířství považována za feministickou ikonu. 

První sňatek s Fabriziem Moncadou jí dojednal sám španělský král Filip II. – jím vybraný sicilský šlechtic měl dokonce nakázáno, aby Sofonisbu v jejím malování podporoval. Za osm let ale ovdověla. Na jedné ze svých cest se však téměř padesátiletá umělkyně zamilovala do námořního kapitána Orazia Lomellina. A toho si přes protesty svého bratra dokonce vzala. Ačkoli spolu neměli děti, nesmírně se milovali. Sofonisba zemřela v Palermu na Sicílii v požehnaných třiadevadesáti letech. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907