Magie emocí: Některé barvy způsobují, že jsme více altruističtí

08.01.2020 - Stanislav Mihulka

Barvy ovlivňují mozek a tím pádem i naše chování. Vědci zjišťovali, která barva podporuje nezištné chování

<p>Barvy ovládají naše emoce</p>

Barvy ovládají naše emoce


Reklama

Altruismus, čili jednání ve prospěch jiných lidí, bývá spojováno s vysokým morálním standardem. Jak ale ukazuje nedávný výzkum týmu čínských vědců, naši ochotu pomáhat druhým ovlivňují i faktory okolního prostředí, jako jsou například barvy. Některé lidský altruismus zesilují, jiné naopak oslabují.

Modrá je dobrá, už je to tak...

Už delší dobu víme, že barvy mohou významně ovlivňovat chování řady druhů živočichů. Kupříkladu červená barva podstatně zvyšuje agresivitu u některých druhů ptáků. A v posledních letech probíhají výzkumy vlivu barev na lidské chování a emoce. Vědci už například zjistili, že červená barva vede lidi k agresivnějším nabídkám na aukcích.

TIP: Jaká barva nejvíce uklidňuje? Jaká je barva luxusu? A jaká je nejvíce sexy?

Experimenty s dobrovolníky, kteří byli při hraní hry vystaveni různým barvám, ukázaly, že obzvláště modrá barva vyvolává u lidí sklony k altruismu a nezištnému chování. Naopak vystavení červené barvě vede k tomu, že lidé volí více sobecké postupy. Klíčem je zřejmě to, že barvy ovlivňují mechanismy, s nimiž mozek zpracovává informace. Nových poznatků bude možné využít například při reklamních či charitativních kampaních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907