Magie emocí: Některé barvy způsobují, že jsme více altruističtí

08.01.2020 - Stanislav Mihulka

Barvy ovlivňují mozek a tím pádem i naše chování. Vědci zjišťovali, která barva podporuje nezištné chování

<p>Barvy ovládají naše emoce</p>

Barvy ovládají naše emoce


Reklama

Altruismus, čili jednání ve prospěch jiných lidí, bývá spojováno s vysokým morálním standardem. Jak ale ukazuje nedávný výzkum týmu čínských vědců, naši ochotu pomáhat druhým ovlivňují i faktory okolního prostředí, jako jsou například barvy. Některé lidský altruismus zesilují, jiné naopak oslabují.

Modrá je dobrá, už je to tak...

Už delší dobu víme, že barvy mohou významně ovlivňovat chování řady druhů živočichů. Kupříkladu červená barva podstatně zvyšuje agresivitu u některých druhů ptáků. A v posledních letech probíhají výzkumy vlivu barev na lidské chování a emoce. Vědci už například zjistili, že červená barva vede lidi k agresivnějším nabídkám na aukcích.

TIP: Jaká barva nejvíce uklidňuje? Jaká je barva luxusu? A jaká je nejvíce sexy?

Experimenty s dobrovolníky, kteří byli při hraní hry vystaveni různým barvám, ukázaly, že obzvláště modrá barva vyvolává u lidí sklony k altruismu a nezištnému chování. Naopak vystavení červené barvě vede k tomu, že lidé volí více sobecké postupy. Klíčem je zřejmě to, že barvy ovlivňují mechanismy, s nimiž mozek zpracovává informace. Nových poznatků bude možné využít například při reklamních či charitativních kampaních.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907