Ochránci přírody potřísnili sochu Malé mořské víly v Kodani červenou barvou. Protestují tak proti lovu velryb na Faerských ostrovech
Přibližně 800 velryb každoročně usmrtí rybáři z Faerských ostrovů – kytovce rybáři naženou na mělčinu, kde jim přetnou páteř a nechají je vykrvácet. Maso, velrybí tuk a vnitřnosti si pak mezi sebou rozdělí. Praxe velrybího „honu“, která pochází z 16. století, je ale dlouhodobě trnem v oku ochráncům přírody a odpůrcům lovu velryb. Svou nevoli proto nyní dali najevo, když jeden ze symbolů Dánska – sochu Malé mořské víly, potřísnili rudou barvou. Na chodníku před sochou zanechali nápis, v němž Dánsko vyzývají, aby chránilo velryby u pobřeží Faerských ostrovů.
TIP: Vyplavená velryba v centru Paříže
Bronzovou sochu dívky v životní velikosti vytvořil před 90 lety dánský sochař Edvard Eriksen na počest hrdinky jedné z pohádek Hanse Christiana Andersena. Od té doby se zařadila mezi hlavní pamětihodnosti dánské metropole. Odhaduje se, že se na Malou mořskou vílu umístěnou na molu Langelinie v Kodani přijde podívat nejméně milion návštěvníků ročně. Socha byla v minulosti terčem několika útoků – v letech 1964 a 1998 dokonce přišla o hlavu.
BBC
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)