Mars je plný prachu. A téměř všechen prach pochází z jediného místa

Rudou planetou cloumají prachové bouře. Odkud se ten prach bere?

01.08.2018 - Stanislav Mihulka



Prach je na Marsu všudypřítomný. Je ho tam tolik, že při velkých prachových bouří pokryje prakticky celou planetu. Vědci nedávno zjišťovali, odkud všechen ten prach pochází a přišli na překvapující věc, Téměř veškerý prach rudé planety pochází z jediného místa – z útvaru Medusae Fossae Formation.

„Kaňony Medúzy“ se na povrchu Marsu táhnou do vzdálenosti 5 tisíc kilometrů. Jsou to ohromné vrstvy vyvřelin, které zřejmě vznikly během extrémní erupce na povrchu Marsu, k níž došlo před více než 3 miliardami let.

Prach z Medusae Fossae

Planetární vědci už znají složení hornin Medusae Fossae. A Lujendra Ojha z John Hopkins University s kolegy zjistili, že prach v atmosféře Marsu, se specifickým poměrem síry a chlóru, tomuto složení zcela odpovídá. Od svého vzniku Medusae Fossae postupně erodují a marťanské podnebí z nich drolí stále nový a nový prach.

TIP: Vyřešeno: Medúzu na Marsu vytvořil explozivní vulkanismus

Badatelé odhadují, že za uplynulé miliardy let útvar Medusae Fossae přišel o 60 procent své hmoty. Přitom ale stále jde o největší uloženiny vyvřelého materiálu ve Sluneční soustavě. V současné době je prý prachu z Medusae Fossae v atmoféře Marsu tolik, že kdyby všechen usedl na povrch, tak po celé planetě vytvoří vrstvu o výšce 2 až 12 metrů.

 

  • Zdroj textu

    John Hopkins University

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL/University of Arizona


Další články v sekci