Mars je plný prachu. A téměř všechen prach pochází z jediného místa

01.08.2018 - Stanislav Mihulka

Rudou planetou cloumají prachové bouře. Odkud se ten prach bere?

<p>Erodovaná krajina v Medusae Fossae Formation</p>

Erodovaná krajina v Medusae Fossae Formation


Reklama

Prach je na Marsu všudypřítomný. Je ho tam tolik, že při velkých prachových bouří pokryje prakticky celou planetu. Vědci nedávno zjišťovali, odkud všechen ten prach pochází a přišli na překvapující věc, Téměř veškerý prach rudé planety pochází z jediného místa – z útvaru Medusae Fossae Formation.

„Kaňony Medúzy“ se na povrchu Marsu táhnou do vzdálenosti 5 tisíc kilometrů. Jsou to ohromné vrstvy vyvřelin, které zřejmě vznikly během extrémní erupce na povrchu Marsu, k níž došlo před více než 3 miliardami let.

Prach z Medusae Fossae

Planetární vědci už znají složení hornin Medusae Fossae. A Lujendra Ojha z John Hopkins University s kolegy zjistili, že prach v atmosféře Marsu, se specifickým poměrem síry a chlóru, tomuto složení zcela odpovídá. Od svého vzniku Medusae Fossae postupně erodují a marťanské podnebí z nich drolí stále nový a nový prach.

TIP: Vyřešeno: Medúzu na Marsu vytvořil explozivní vulkanismus

Badatelé odhadují, že za uplynulé miliardy let útvar Medusae Fossae přišel o 60 procent své hmoty. Přitom ale stále jde o největší uloženiny vyvřelého materiálu ve Sluneční soustavě. V současné době je prý prachu z Medusae Fossae v atmoféře Marsu tolik, že kdyby všechen usedl na povrch, tak po celé planetě vytvoří vrstvu o výšce 2 až 12 metrů.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    John Hopkins University

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/University of ArizonaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907