Masky proti studu: Originální přístup thajských gynekologů v boji s rakovinou

15.05.2017 - Zuzana Rychlá

Jak přimět ostýchavé pacientky k návštěvě gynekologa? Thajská nemocnice Nong Krot přišla s originálním nápadem


Reklama

Důležitou formu prevence onemocnění rakovinou děložního čípku představuje gynekologické vyšetření. Mnoho thajských žen ale raději riskovalo své zdraví a v mnoha případech i svůj život, než aby vyšetření podstoupily. Gynekologické oddělení nemocnice Nong Krot proto přišlo s neotřelým nápadem: pacientkám nabízí možnost skrýt svou tvář pod maskou a absolvovat tak vyšetření anonymně.

Masky v nemocnici používá i nemocniční personál – v tomto případě ale nejde o stud, nýbrž o vyjádření sounáležitosti s pacientkami. Lékaři si nápad velmi pochvalují, cytologický stěr a gynekologické vyšetření podle nich absolvovalo více žen než před jeho zavedením.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TipcableTV

  • Zdroj fotografií: TipcableTVDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907