Objev neuronů zodpovědných za lásku k alkoholu by mohl pomoci při léčbě alkoholiků
Když se pití alkoholu vymkne kontrole, mívá to tragické následky. Americkým vědcům se teď povedlo identifikovat neurony v mozku myší, které mohou pití alkoholu do jisté míry ovládat.
Dotyčné neurony se vyskytují v oblasti mozku zvané dorsomediální striatum, která podle našich znalostí souvisí s cílově orientovaným chováním. A jak se zdá, mohou hrát klíčovou roli v ovládání závislosti na alkoholu.
TIP: Náramky pro pijany hlídají hladinu alkoholu: Dají vědět, když pijete přes míru
Vědci prohlašují, že jejich výsledky sice ještě nepovedou k tolik potřebné nové a účinné léčbě závislosti na alkoholu, je to ale jejich konečný cíl. Pokud bude jejich výzkum úspěšně pokračovat a výsledky se potvrdí i u lidí, jednou by na tyto neurony doopravdy mohla zacílit léčba alkoholiků.
Gizmag, Biological Psychiatry
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)