Máte sklony k nadměrnému pití? Vědci odhalili neurony, které za to mohou

10.07.2016 - Stanislav Mihulka

Objev neuronů zodpovědných za lásku k alkoholu by mohl pomoci při léčbě alkoholiků


Reklama

Když se pití alkoholu vymkne kontrole, mívá to tragické následky. Americkým vědcům se teď povedlo identifikovat neurony v mozku myší, které mohou pití alkoholu do jisté míry ovládat.

Dotyčné neurony se vyskytují v oblasti mozku zvané dorsomediální striatum, která podle našich znalostí souvisí s cílově orientovaným chováním. A jak se zdá, mohou hrát klíčovou roli v ovládání závislosti na alkoholu.

TIP: Náramky pro pijany hlídají hladinu alkoholu: Dají vědět, když pijete přes míru

Vědci prohlašují, že jejich výsledky sice ještě nepovedou k tolik potřebné nové a účinné léčbě závislosti na alkoholu, je to ale jejich konečný cíl. Pokud bude jejich výzkum úspěšně pokračovat a výsledky se potvrdí i u lidí, jednou by na tyto neurony doopravdy mohla zacílit léčba alkoholiků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Biological Psychiatry

  • Zdroj fotografií: Len Rizzi / National Institutes of Health

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907