Matka Mary: Laskavá dáma, která položila základy Mezinárodního červeného kříže

27.05.2019 - Tomáš Konečný

V nesmírně brutální krymské válce umíraly za hrozných podmínek tisíce vojáků. Jejich utrpení nedalo spát Mary Seacoleové, ošetřovatelce s dobrým srdcem a láhví brandy vždy po ruce

<p>Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.</p>

Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.


Reklama

Krymská válka z let 1853–1856, v níž se střetla koalice Británie, Francie, Itálie a Turecka s rozpínavým Ruským impériem, se stala prvním moderním válečným konfliktem – a to s důrazem na technickou převahu, logistiku a zásobování domácího publika čerstvými zprávami z fronty. 

Na britské straně byl ovšem vstup do války katastrofální: Vojáci umírali na infekci ze zranění, jimž se dalo předejít. Mizerná strava a nulová hygiena usnadňovaly šíření smrtelných nemocí. Situace vedla k pádu vlády, ale zároveň povzbudila řadu dobrovolníků, aby se vydali na Krym pomáhat. Vedle slavné zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingaleové vyvolala velkou pozornost i mise Mary Seacoleové.

Marmeládou ke zdraví

Mary byla míšenkou z Jamajky a po smrti svého manžela v roce 1844 přeměnila jejich tamní sídlo na hotel a ošetřovnu, jež pomohly zastavit řádící epidemii cholery. Svoje zdravotnické zařízení financovala výrobou marmelády, kterou vyvážela do Británie. Když v novinách četla o hrůzách války, odjela do Londýna nabídnout pomoc. Ministr Sidney Herbert ji ovšem odmítl, mimo jiné pro její tmavou pleť.

Mary se však nevzdala a přesvědčila londýnského majitele krámku se smíšeným zbožím Thomase Daye, aby se společně vydali pomáhat na Krym. Na předměstí Sevastopolu pak zřídila tzv. Britský hotel – shluk provizorních bud s kantýnou, kuchyní, stájí, čtyřmi ubytovnami a hokynářstvím, nad nímž vlál Union Jack.

Rus, či Brit, je to jedno

Britský hotel, ležící vedle armádního velitelství, se stal oázou klidu pro vojáky i důstojníky. Mary tam vařila klasickou britskou kuchyni, rozlévala čaj, pivo a brandy, vyráběla klobásy – a její podnik záhy vyhledávali i francouzští a italští spojenci. Především se však nadšená dobrovolnice proslavila lékařskými zákroky, neboť neváhala chodit s bílou páskou na ruce po bojištích a pečovat o zraněné, ovazovat jim rány a dávat jim napít brandy, kterou nosila vždy při sobě. Po pádu Sevastopolu na jaře 1855 vstoupila do města jako první civilista – s cílem ošetřit raněné Rusy.

TIP: Aristokratka s čepcem: Florence Nightingaleová byla průkopnicí ošetřovatelství

Když zavládl mír, ocitla se Mary na pokraji bankrotu. Armáda jí za její služby odmítla zaplatit a vojáci s sebou nemívali na bojišti hotovost. Její bídy si však povšiml deník The Times a vyhlásil pro ni dobročinnou sbírku. Časopis Punch pak uspořádal na Maryinu počest čtyřdenní slavnost, jíž se zúčastnilo na osmdesát tisíc lidí. Její memoáry o krymské válce se staly bestsellerem a z utržených peněz v Londýně organizovala večírky pro veterány, kteří jí až do její smrti v roce 1881 říkali „naše matka Mary“. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907