Měkké přistání na moři: Čína úspěšně otestovala první stupeň znovupoužitelné rakety

Čína podnikla další krok směrem ke znovupoužitelným raketám – pekingský startup Space Epoch úspěšně otestoval opakovaně použitelný raketový stupeň Jen-sing-če-1.

06.06.2025 - Stanislav Mihulka


Čína zaznamenala významný úspěch na poli opakovaně použitelných raketových technologií. Privátní společnost Space Epoch z Pekingu zvládla na konci května klíčový test s raketovým stupněm Jen-sing-če-1 (Yanxinghe-1, v překladu „Kosmický cestovatel 1“). Svůj test zakončila měkkým, kontrolovaným přistáním na vodách u pobřeží provincie Šan-tung ve východní Číně.

Let 26,8 metrů vysokého raketového stupně trval 125 sekund a dosáhl během něj výšky 2,5 kilometru. Poté zahájil sestup, znovu zažehl motory a provedl téměř kompletní měkké přistání do moře. Ačkoliv byl přistávací manévr na první pohled bezchybný, raketový stupeň podle plánu dosedl na vodní hladinu a pomalu se potopil.

Úspěšný test raketového stupně

Pro tento test bylo klíčové, že raketový stupeň úspěšně zvládl plný tah, změny tahu a vypnutí motoru následované jeho opětovným zapnutím. Úspěšné byly i manévry raketového stupně během letu. Jen-sing-če-1 má inovativní design, který zahrnuje celkově lehkou konstrukci z hliníku a nerezové oceli a pohon na kapalný metan s kapalným kyslíkem.

S technologií opětovně použitelného raketového stupně původně přišla před 15 lety americká společnost SpaceX. Jejich nosná raketa Falcon 9 s opětovně použitelným raketovým stupněm už má za sebou stovky startů, při nichž první stupeň přistával na kosmodromech a na autonomních plovoucích přistávacích plošinách. Pro Čínu šlo o klíčový milník na cestě k vývoji znovupoužitelných raket, které mohou výrazně snížit náklady na kosmické mise a zefektivnit celý kosmický průmysl. Podle plánů Space Epoch by se Jen-sing-če-1 mohla ještě v letošním roce pokust dosáhnou na oběžnou dráhu.

Čína v posledních letech zintenzivnila výzkum v této oblasti. V roce 2024 se již odehrály podobné testy: Ču-čchüe-3 (Zhuque-3) a raketa vyvíjená Šanghajskou akademií kosmických technologií absolvovaly 10kilometrové vertikální starty a přistání v severozápadní Číně. Kchuaj-čou (Kuaizhou), další znovupoužitelná raketa vyvíjená firmou Expace Technology, provedla na počátku loňského roku krátký VTOL test (vertikální start a přistání).

Tyto testy signalizují, že se Čína postupně přibližuje k technologii, která by mohla změnit způsob, jakým lidstvo přistupuje k letům do vesmíru. Úspěšné znovupoužitelné rakety znamenají levnější, rychlejší a ekologičtější mise – a právě to by mohlo otevřít dveře k častějším letům na nízkou oběžnou dráhu, lunárním misím a možná i k meziplanetárnímu cestování.


Další články v sekci