Mexičtí poslanci schválili užívání marihuany pro rekreační účely

12.03.2021 - Martin Reichman

Mexičtí poslanci schválili legalizaci marihuany i pro rekreační účely, v omezeném množství by si ji tak měl smět doma pěstovat každý. Firmy s licencí ji budou smět v této zemi se 129 miliony obyvatel prodávat.

<p>Až zákon v Mexiku vstoupí v platnost, stane se tato země po Kanadě a Uruguayi třetím americkým státem, který marihuanu pro rekreační účely povolil. <em>(zdroj: Pixabay)</em></p>

Až zákon v Mexiku vstoupí v platnost, stane se tato země po Kanadě a Uruguayi třetím americkým státem, který marihuanu pro rekreační účely povolil. (zdroj: Pixabay)


Reklama

Zákon o legalizaci marihuany už v listopadu schválila horní komora parlamentu, poslanci v něm ale udělali změny, takže se nyní vrací do Senátu. Očekává se, že i upravená norma tam projde. Zákon přijatý mexickými poslanci reguluje pěstování, výrobu, distribuci, prodej i spotřebu marihuany. Osobám starším 18 let povoluje držení 28 gramů marihuany a pěstování až osmi rostlin v jednom domě. Užívat marihuanu smí podle něj jen dospělí doma v nepřítomnosti dětí, zakázána je na pracovišti. Prodávat se bude smět jen v autorizovaných obchodech.

Zákon rovněž umožňuje vznik neziskových sdružení, která mohou s příslušným povolením pěstovat až 50 rostlin konopí. Smí mít nejvýše 20 členů, z nichž nikdo nesmí mít v trestním rejstříku záznam týkající se obchodu s drogami či organizované trestné činnosti. Tato sdružení ale nesmí marihuanu distribuovat jiným osobám než svým členům, nesmí prodávat alkohol, ani dělat na svou činnost reklamu.

TIP: Nový výzkum: Po legalizaci klesá spotřeba marihuany u teenagerů

V prvním článku nové normy se uvádí, že má „zlepšit životní podmínky občanů“ a přispět „ke snížení trestné činnosti spojené s obchodem s drogami“. Legalizaci marihuany slíbil před dvěma lety po nástupu do úřadu levicový prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož tento krok pomůže v boji proti drogovým kartelům. Jejich působení se výrazně podílí na rekordním počtu vražd v této zemi. Loni tam bylo zavražděno na 34 600 lidí, tedy v průměru 95 denně (předloni to bylo 90 denně).

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907