Mezi starým a novým: Podle čeho dostal jméno Nový Zéland?

15.08.2022 - Barbora Jelínková

Jak přišel Nový Zéland ke svému názvu a kde se nachází „Starý Zéland“?

<p>Až do poloviny 17. století Evropané Nový Zéland neznali. V roce 1642 jej ale objevil holandský mořeplavec <strong>Abel Tasman</strong>, který také jako první obeplul Austrálii. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Až do poloviny 17. století Evropané Nový Zéland neznali. V roce 1642 jej ale objevil holandský mořeplavec Abel Tasman, který také jako první obeplul Austrálii. (foto: Shutterstock)


Reklama

Evropští kolonizátoři dávali dobytým územím s oblibou jména podle již existujících sídel či regionů starého kontinentu, k jejichž názvům pouze přidali přívlastek „Nový“. Uvedeným způsobem přišlo k dnešnímu pojmenování například americké město New Orleans, ale i tamní státy New Hampshire a Nové Mexiko nebo oblast Nová Anglie

TIP: Jak Angličané (ne)objevili Austrálii: Slavného Brita předběhl holandský kapitán

Nepříliš vysokou míru lingvistické vynalézavosti projevili zejména Holanďané, kteří stáli mimo jiné za prvotním označením New Amsterodam pro současný New York či Harlem – původně New Haarlem podle stejnojmenného nizozemského města. Souostroví ležící jihovýchodně od Austrálie objevili v polovině 17. století a nazvali jej po vzoru přímořské provincie Zeeland na jihozápadě dnešního Nizozemska, kterou od jejího tichomořského jmenovce dělí úctyhodná vzdálenost 18 700 kilometrů.

Původní Zeeland je nizozemská provincie, která se nachází v jihozápadní části země v oblasti společné delty řek Šelda, Máza a Rýn do Severního moře. (foto: Wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907