Mezi starým a novým: Podle čeho dostal jméno Nový Zéland?

Jak přišel Nový Zéland ke svému názvu a kde se nachází „Starý Zéland“?

15.08.2022 - Barbora JelínkováEvropští kolonizátoři dávali dobytým územím s oblibou jména podle již existujících sídel či regionů starého kontinentu, k jejichž názvům pouze přidali přívlastek „Nový“. Uvedeným způsobem přišlo k dnešnímu pojmenování například americké město New Orleans, ale i tamní státy New Hampshire a Nové Mexiko nebo oblast Nová Anglie

TIP: Jak Angličané (ne)objevili Austrálii: Slavného Brita předběhl holandský kapitán

Nepříliš vysokou míru lingvistické vynalézavosti projevili zejména Holanďané, kteří stáli mimo jiné za prvotním označením New Amsterodam pro současný New York či Harlem – původně New Haarlem podle stejnojmenného nizozemského města. Souostroví ležící jihovýchodně od Austrálie objevili v polovině 17. století a nazvali jej po vzoru přímořské provincie Zeeland na jihozápadě dnešního Nizozemska, kterou od jejího tichomořského jmenovce dělí úctyhodná vzdálenost 18 700 kilometrů.

Původní Zeeland je nizozemská provincie, která se nachází v jihozápadní části země v oblasti společné delty řek Šelda, Máza a Rýn do Severního moře. (foto: Wikimedia, CC BY-SA 2.0)


Další články v sekci