Mikuláš Dačický z Heslova: Napravený bouřlivák, pijan a sukničkář

25.05.2017

Mikuláš Dačický z Heslova -<p>Mikuláš Dačický se projevil jako velmi talentovaný spisovatel. Jeho Paměti jsou cenným historickým pramenem, který popisuje události a českou společnost v 15. a 16. století</p>
Mikuláš Dačický z Heslova -

Mikuláš Dačický se projevil jako velmi talentovaný spisovatel. Jeho Paměti jsou cenným historickým pramenem, který popisuje události a českou společnost v 15. a 16. století


Reklama

Rád se napil a ještě raději vyrazil za děvčaty. Pak ale příšel okamžik, který urozeného bouřliváka změnil a posloal na umírněnější životní dráhu.

Šlechtické mládí

Mikuláš Dačický z Heslova se narodil roku 1555 a byl nejmladším synem Ondřeje Křivoláčka a jeho ženy Doroty Práchaňské. Své rané dětství prožil s rodiči v centru Kutné hory v takzvaném Biskupském domě, který stojí dodnes. Poté, co se jeho otec stáhl z veřejného života, se rodina přestěhovala na tvrz Lorec. Tam mladý Mikuláš pobýval až do svých čtrnácti let. Získal tam zřejmě i základní vzdělání a také se seznámil s rodinnou tradicí a kronikářskými zápisy.

Roku 1570 jej otec poslal na výchovu do benediktinského kláštera v Kladrubech. Proč zvolil právě toto místo je dodnes záhadou. Rodina patřila k luteránům, i když umírněným, Kladruby se nacházely dost daleko od rodného města Mikuláše a ani se nepodařilo zjistit nějaký osobní vztah mezi Mikulášovým otcem a opatem Wronem. Prostředí si Mikuláš ale oblíbil, protože se tam později ještě jednou vrátit a po určitou dobu tam žil. Po smrti otce v roce 1571 se stal hlavním dědicem jeho majetku, a jelikož postrádal vyšší osobní ambice, oddal se bezstarostnému a zahálčivému životu.

Z prostopášníka spisovatelem

Tradičně je líčen jak bouřlivák, pijan a sukničkář a je pravdou, že figuroval v řadě dobových afér. Jeho chování se ale v ničem zásadně nelišilo od většiny příslušníků jeho generace. Přece však najdeme v jeho případě jeden významný exces – po sporu v opilosti zabil jistého Felixe Novohradského z Kolovrat a za tento čin mu hrozil nejtěžší trest. Tomu se nakonec vyhnul, ale stálo ho to velkou část majetku a také společenské reputace.

Snad to byl právě tento vypjatý okamžik jeho života, kdy u něj došlo k jakémusi vystřízlivění. Nebylo sice okamžité, ale je patrné, že Mikuláš přehodnotil svůj pohled na život. Začal se více zajímat o dění kolem sebe, roku 1590 se oženil s Alžbětou, dcerou zlatníka, čímž poněkud vylepšil své finanční i společenské postavení. Jejich manželství bylo poklidné, avšak bezdětné. V tuto dobu také zřejmě přinesla své plody silná tradice a Mikuláš se začal zajímat o rodinnou kroniku.

Od Turka ke knihám

Posledním jeho velkým dobrodružstvím měla být účast na tažení proti Turkům v roce 1594. Jeho oddíl však nakonec ani neopustil hranice země a tato zkušenost jej jen utvrdila v zášti vůči autoritám a v nezájmu o veřejné posty. Od té doby se věnoval správě rodinného majetku a literární činnosti. Roku 1610 zemřela jeho žena a o tři roky později byl obnoven jeho proces pro zabití Felixe Novohradského. Urovnání tohoto sporu ho stálo zbytek majetku a svůj život dožíval v  nuzných podmínkách. Zemřel roku 1626. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907