Mikuláš Dačický z Heslova: Napravený bouřlivák, pijan a sukničkář

25.05.2017

Mikuláš Dačický z Heslova -<p>Mikuláš Dačický se projevil jako velmi talentovaný spisovatel. Jeho Paměti jsou cenným historickým pramenem, který popisuje události a českou společnost v 15. a 16. století</p>
Mikuláš Dačický z Heslova -

Mikuláš Dačický se projevil jako velmi talentovaný spisovatel. Jeho Paměti jsou cenným historickým pramenem, který popisuje události a českou společnost v 15. a 16. století


Reklama

Rád se napil a ještě raději vyrazil za děvčaty. Pak ale příšel okamžik, který urozeného bouřliváka změnil a posloal na umírněnější životní dráhu.

Šlechtické mládí

Mikuláš Dačický z Heslova se narodil roku 1555 a byl nejmladším synem Ondřeje Křivoláčka a jeho ženy Doroty Práchaňské. Své rané dětství prožil s rodiči v centru Kutné hory v takzvaném Biskupském domě, který stojí dodnes. Poté, co se jeho otec stáhl z veřejného života, se rodina přestěhovala na tvrz Lorec. Tam mladý Mikuláš pobýval až do svých čtrnácti let. Získal tam zřejmě i základní vzdělání a také se seznámil s rodinnou tradicí a kronikářskými zápisy.

Roku 1570 jej otec poslal na výchovu do benediktinského kláštera v Kladrubech. Proč zvolil právě toto místo je dodnes záhadou. Rodina patřila k luteránům, i když umírněným, Kladruby se nacházely dost daleko od rodného města Mikuláše a ani se nepodařilo zjistit nějaký osobní vztah mezi Mikulášovým otcem a opatem Wronem. Prostředí si Mikuláš ale oblíbil, protože se tam později ještě jednou vrátit a po určitou dobu tam žil. Po smrti otce v roce 1571 se stal hlavním dědicem jeho majetku, a jelikož postrádal vyšší osobní ambice, oddal se bezstarostnému a zahálčivému životu.

Z prostopášníka spisovatelem

Tradičně je líčen jak bouřlivák, pijan a sukničkář a je pravdou, že figuroval v řadě dobových afér. Jeho chování se ale v ničem zásadně nelišilo od většiny příslušníků jeho generace. Přece však najdeme v jeho případě jeden významný exces – po sporu v opilosti zabil jistého Felixe Novohradského z Kolovrat a za tento čin mu hrozil nejtěžší trest. Tomu se nakonec vyhnul, ale stálo ho to velkou část majetku a také společenské reputace.

Snad to byl právě tento vypjatý okamžik jeho života, kdy u něj došlo k jakémusi vystřízlivění. Nebylo sice okamžité, ale je patrné, že Mikuláš přehodnotil svůj pohled na život. Začal se více zajímat o dění kolem sebe, roku 1590 se oženil s Alžbětou, dcerou zlatníka, čímž poněkud vylepšil své finanční i společenské postavení. Jejich manželství bylo poklidné, avšak bezdětné. V tuto dobu také zřejmě přinesla své plody silná tradice a Mikuláš se začal zajímat o rodinnou kroniku.

Od Turka ke knihám

Posledním jeho velkým dobrodružstvím měla být účast na tažení proti Turkům v roce 1594. Jeho oddíl však nakonec ani neopustil hranice země a tato zkušenost jej jen utvrdila v zášti vůči autoritám a v nezájmu o veřejné posty. Od té doby se věnoval správě rodinného majetku a literární činnosti. Roku 1610 zemřela jeho žena a o tři roky později byl obnoven jeho proces pro zabití Felixe Novohradského. Urovnání tohoto sporu ho stálo zbytek majetku a svůj život dožíval v  nuzných podmínkách. Zemřel roku 1626. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907