Milion dolarů za výchovu a vzdělání, tolik má zaplatit syn své matce

05.01.2018 - Zuzana Rychlá

Podle rozhodnutí soudu má zaplatit syn své matce milion dolarů. Jako náklady na výchovu a vzdělání

Péče potomků o své rodiče je navíc v asijské kultuře považována za důležitou ctnost a otázku rodinné cti.
Péče potomků o své rodiče je navíc v asijské kultuře považována za důležitou ctnost a otázku rodinné cti.

Reklama

Paní Luo to neměla v životě lehké. Po rozvodu zůstala se svými dvěma syny sama a bylo pro ni obtížné podporovat oba chlapce na studiích. V roce 1997 proto s oběma potomky uzavřela smlouvu, podle které jí měl každý ze synů odvádět 60 % svého výdělku, a to až do výše 1,7 milionu dolarů. Splácet měli oba synové až v okamžiku, kdy dostudují a otevřou si vlastní zubařskou praxi.

Stalo se tak o šest let později, kdy oba synové začali vydělávat. Jak už to tak v životě bývá, po nějaké době se oběma synům přestaly vysoké splátky líbit. Jeden proto požádal matku o úpravu podmínek, výše dluhu a splátek, druhý pro jistotu přestal platit úplně, s tím, že již matce odvedl dost. S prvním ze synů se matka dohodla na nových pravidlech, druhého zažalovala u soudu.

Synáčku zaplať!

Po dlouhých osmi letech spor doputoval až k nejvyššímu tchajwanskému soudu, který rozhodl ve prospěch matky. Nezdárnému synkovi uložil uradit zbylý dluh 754 000 dolarů a přihodil k tomu i tučné penále. Celkově tak má syn své matce uhradit 967 000 dolarů.

TIP: Nechtějí vám rodiče dávat kapesné nebo zaplatit školu? Žalujte je!

Na naše poměry neobvyklý spor rozvířil v asijské zemi vášnivou debatu. Na rozdíl od Evropy je na Tchaj-wanu (ale i například v Číně) uzákoněná povinnost dětí postarat se v dospělosti o své stárnoucí rodiče. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty. Známé jsou i případy, kdy soud dětem nařídil nejen finanční podporu, ale i pravidelné návštěvy rodičů. Jen ve zcela ojedinělých případech se ale podobné spory dostávají k soudu. Rodiče obvykle nechtějí „prát špinavé prádlo“ na veřejnosti a mladí na to často hřeší. Péče potomků o své rodiče je navíc v asijské kultuře považována za důležitou ctnost a otázku rodinné cti.

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907