Milovník žen August II. Silný: Král se dvořil dokonce vlastní dceři

09.06.2020 - Dušan Uhlíř

Saského kurfiřta a polského krále Augusta, řečeného Silný, provázela pověst největšího milovníka žen doby baroka

<p>Jednou z králových metres byla jeho vlastní dcera</p>

Jednou z králových metres byla jeho vlastní dcera


Reklama

Saský královský dvůr byl nejskvělejším v tehdejším Německu. Drážďany, ale také Varšava, se shlédly v nádheře francouzských Versailles. Dvořané vedli frivolní život v okázalosti a luxusu. Příkladem jim byl sám vládce August II. Silný, který byl vrcholem vší té nádhery. Byl reprezentativní figurou přímo ztělesňující dobové představy o velkém panovníkovi. Tento „saský Herkules“, urostlý, kypící zdravím a fyzickou silou, vynikal sportovními výkony i skvělým vystupováním v salonech. 

Oficiální dámy krále

K životnímu stylu Augusta Silného patřily v duchu doby královské milenky. V tomto směru nadmíru vynikal, takže ho někteří historikové označují za největšího zpustlíka doby baroka. Zlomyslní autoři pamětí z té doby mu přičítají 365 dětí, které údajně zplodil se svými četnými milenkami. Dodnes se v Sasku věří, že v žilách mnoha obyvatel koluje královská krev. Jsme daleci toho, abychom tyto zprávy přijímali bez výhrad, ale jisté je, že v králově životě figurovalo kromě jiných dvanáct oficiálních metres.

První, která se po Augustově boku objevila záhy po nástupu na trůn, byla švédská šlechtična Aurora von Königsmarck, která mu porodila syna Mořice, později slavného vojevůdce Mořice Saského. Jinou z oficiálních milenek byla polská šlechtična Uršula Kateřina Lubomirská, která na rozdíl od skromné Aurory krále bezostyšně vydírala. Z tohoto vztahu se narodil Chevalier de Saxe, z něhož se stal po letech saský maršál a málo úspěšný velitel. Záchvaty zuřivé žárlivosti Lubomirské vyvolávala králova exotická milenka, Turkyně jménem Fatima, která přivedla na svět dalšího levobočka, hraběte Rutowského. 

Snad nejznámější z Augustových milostnic byla krásná a duchaplná Anna Konstancie Hoymová, známá jako hraběnka von Cosel. Ta si udržela královu přízeň nejdéle a porodila mu tři děti. Vladař ji zahrnoval poctami a dary, dal pro ni v Drážďanech postavit palác a jejím dětem zajistil legitimitu. Ale Coselová začala zasahovat do politiky a zaplétala se do dvorských intrik. Když narazila, uprchla do Pruska, odkud byla po složitých diplomatických jednáních vrácena do Saska. Čekalo ji věznění na hradě Stolpen, kde po letech v zapomnění zemřela.

TIP: Casanova, Byron nebo Moulay Ukrutný: Kdo byl největší milovník v dějinách?

Poslední z řady Augustových metres byla jeho vlastní dcera Anna Kateřina Orzelská, kterou zplodil s Francouzkou Henriettou Rénardovou. Přes všechny královské aféry a eskapády je třeba ke cti Augusta Silného připsat, že se o své levobočky dobře postaral.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907