Mimikry dovedené k dokonalosti: Housenky, které umí přechytračit slepice

21.06.2017 - Zuzana Teličková



Britští vědci zjistili, že housenky, které se dokážou maskovat jako uschlé větvičky, si k přechytračení predátorů vyvinuly velmi účinnou strategii. Svou schopnost používat mimikry totiž znásobují výběrem správné lokality k úkrytu.

Nehledě na to, kolik potravy mají na dosah, vybírají si přes den místa, kde již leží spousta větviček. Splynou tak dokonale s okolím.

V noci, kdy predátoři nemohou lovit pomocí zraku, se hladové housenky stěhují na místa skýtající hojnou potravu. Vědcům se podařilo toto chování odpozorovat při experimentu s housenkami zejkovce řešetlákového a slepicemi, které hrály úlohu nebezpečného predátora.

TIP: Nejbojovnější ze všech tvorů aneb Mravenci na válečné stezce

Ukázalo se, že housenky mají mnohem větší šanci na úspěšné maskování, když zůstávají na místě s množstvím malých větviček.

„Housenky jen nenapodobují nejedlé předměty ve svém okolí, ale v podstatě používají složitou strategii výběru místa, která těží z chování predátorů při lovu,“ vysvětluje autor studie John Skelhorn. Predátoři se totiž většinou nechají odradit náročností hledání jednoho chutného sousta ve spoustě stejně vypadajících nejedlých, tvrdých kousků.

„Důležité také je, aby na jednom místě nebylo příliš mnoho maskujících se housenek. Predátor jinak brzy zjistí, že se mu hledání vyplatí,“ dodává Skelhorn.

  • Zdroj textu

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci