Mistrovský tah císaře Maxmiliána: Dynastické spojení Habsburků s Jagellonci

02.11.2016 - Jaroslav Čechura

V zájmu obou rodů bylo, aby došlo k určitému sblížení, a nejvhodnějším prostředkem byl samozřejmě sňatek

Maxmilián s rodinou -<p>Proslulý dvojnásobný sňatek bývá v historické literatuře označován za počátek mnohonárodnostní habsburské monarchie</p>
Maxmilián s rodinou -

Proslulý dvojnásobný sňatek bývá v historické literatuře označován za počátek mnohonárodnostní habsburské monarchie


Reklama

Ve střední Evropě 15. století hrál jednoznačný prim mocný rod Habsburků, který tehdy dokonce zahájil jakousi „evropskou ofenzivu“. V závěsu pak stáli polsko-litevští Jagellonci, kteří získali nejen piastovské dědictví, ale i svatováclavskou a posléze svatoštěpánskou korunu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy k sobě obě zmíněné dynastie naleznou cestu.

Labyrintem příbuzenských vztahů

Přípravy ke sblížení Habsburků a Jagellonců zabraly delší dobu. V roce 1506 se podařilo římskému králi Maxmiliánovi I. uzavřít tajnou dohodu o tom, že Anna Jagellonská by si měla v budoucnosti vzít jeho vnuka. A dále, pokud by se Vladislavově manželce Anně z Foix narodil syn, měl se stát manželem Ferdinandovy sestry Marie. Na tuto dohodu posléze navazovala další jednání, z nichž vyplynuly další závazky.

V roce 1511 se obě strany dohodly, že v případě Ludvíkovy smrti bude Anna Jagellonská uznána za Vladislavovu dědičku. Takto pomalu a postupně si Maxmilián I. připravoval půdu k budoucí dvojnásobné svatbě. Tajná a důvěrná jednání vyústila ve známé svatební smlouvy mezi Habsburky a Jagellonci, které získaly konečný tvar roku 1515. Představovaly ale jen určité principy, jež nebyly dovedeny tak daleko, aby fixně spojovaly tu kterou princeznu s určitým princem. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie 7/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907