Mistrovský tah císaře Maxmiliána: Dynastické spojení Habsburků s Jagellonci

02.11.2016 - Jaroslav Čechura

V zájmu obou rodů bylo, aby došlo k určitému sblížení, a nejvhodnějším prostředkem byl samozřejmě sňatek

Maxmilián s rodinou -<p>Proslulý dvojnásobný sňatek bývá v historické literatuře označován za počátek mnohonárodnostní habsburské monarchie</p>
Maxmilián s rodinou -

Proslulý dvojnásobný sňatek bývá v historické literatuře označován za počátek mnohonárodnostní habsburské monarchie


Reklama

Ve střední Evropě 15. století hrál jednoznačný prim mocný rod Habsburků, který tehdy dokonce zahájil jakousi „evropskou ofenzivu“. V závěsu pak stáli polsko-litevští Jagellonci, kteří získali nejen piastovské dědictví, ale i svatováclavskou a posléze svatoštěpánskou korunu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy k sobě obě zmíněné dynastie naleznou cestu.

Labyrintem příbuzenských vztahů

Přípravy ke sblížení Habsburků a Jagellonců zabraly delší dobu. V roce 1506 se podařilo římskému králi Maxmiliánovi I. uzavřít tajnou dohodu o tom, že Anna Jagellonská by si měla v budoucnosti vzít jeho vnuka. A dále, pokud by se Vladislavově manželce Anně z Foix narodil syn, měl se stát manželem Ferdinandovy sestry Marie. Na tuto dohodu posléze navazovala další jednání, z nichž vyplynuly další závazky.

V roce 1511 se obě strany dohodly, že v případě Ludvíkovy smrti bude Anna Jagellonská uznána za Vladislavovu dědičku. Takto pomalu a postupně si Maxmilián I. připravoval půdu k budoucí dvojnásobné svatbě. Tajná a důvěrná jednání vyústila ve známé svatební smlouvy mezi Habsburky a Jagellonci, které získaly konečný tvar roku 1515. Představovaly ale jen určité principy, jež nebyly dovedeny tak daleko, aby fixně spojovaly tu kterou princeznu s určitým princem. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie 7/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907