Masivní protoplanetární disk hvězdy Elias 2-27 skrývá zřetelná spirální ramena
Atakamská velká milimetrová anténní soustava radioteleskopů (ALMA) v severní Chile se opět vyznamenala. V protoplanetárním disku čerstvě zrozené hvězdy Elias 2-27 objevila úchvatná spirální ramena.
Zřejmě jde o projev působení takzvaných hustotních vln (anglicky density waves), gravitačních poruch v protoplanetárním disku. Okolí hvězdy Elias 2-27 díky tomu připomíná spirální galaxii, i když v mnohem skromnějším měřítku.
Podle vedoucí výzkumu Laury Pérez z Max Planck Institute for Radio Astronom v německém Bonnu jde o první přímý doklad existence hustotních vln v protoplanetárním disku. Astronomové už v protoplanetárních discích sice pozorovali podobné jevy už dříve, až doteď si ale nebyli jistí, jestli nejde jen o povrchové struktury. ALMA ale vidí i do protoplanetárního disku a jednoznačně ukázala, že v disku hvězdy Elias 2-27 jsou spirální ramena.
TIP: 7 °C nad absolutní nulou: Protoplanetární disky jsou chladnější, než se čekalo
Hvězda Elias 2-27 je od nás vzdálená přibližně 450 světelných let a vznikla asi před 1 milionem let ve hvězdné porodnici Rho Ophiuchi v souhvězdí Hadonoše. Na to, že hmotnost hvězdy činí jenom zhruba polovinu Slunce, je její protoplanetární disk až neslušně masivní.
NRAO
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)