Mlok barmský: Dráček s ohnivým hřbetem

15.06.2022 - Marek Telička

Mlok barmský bývá označován také jako mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný. Dojem, že se díváte na malého krokodýla, by byl jistě umocněn, pokud byste viděli namlouvací rituál těchto obojživelníků

<p>Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.</p>

Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.


Reklama

Vzhled mloka barmského (Tylototriton verrucosus) předurčuje tohoto zástupce čeledi mlokovitých (Salamandridae), aby v lidské mysli vyvolával nejrůznější asociace. Není tedy divu, že mu bylo přisouzeno mnoho dalších názvů – říká se mu také mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný, v českém názvosloví se s ním pojí ještě názvy trnočolek bradavčitý a trnočolek červený.

TIP: Krása obojživelných zvířat: Podivuhodní tvorové země a vody

Tito obojživelníci se živí pavouky, červy, mnohonožkami, štíry, měkkýši a různými druhy hmyzu. V období páření, tedy v květnu a červnu, se mezi samičkami a jejich nápadníky odehrávají namlouvací rituály. V jejich průběhu samečci provádějí kolem svých protějšků jakýsi tanec, při němž vydatně mrskají ocasem, aby na svou vyvolenou udělali dojem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907