Mlok barmský: Dráček s ohnivým hřbetem

15.06.2022 - Marek Telička

Mlok barmský bývá označován také jako mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný. Dojem, že se díváte na malého krokodýla, by byl jistě umocněn, pokud byste viděli namlouvací rituál těchto obojživelníků

<p>Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.</p>

Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.


Reklama

Vzhled mloka barmského (Tylototriton verrucosus) předurčuje tohoto zástupce čeledi mlokovitých (Salamandridae), aby v lidské mysli vyvolával nejrůznější asociace. Není tedy divu, že mu bylo přisouzeno mnoho dalších názvů – říká se mu také mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný, v českém názvosloví se s ním pojí ještě názvy trnočolek bradavčitý a trnočolek červený.

TIP: Krása obojživelných zvířat: Podivuhodní tvorové země a vody

Tito obojživelníci se živí pavouky, červy, mnohonožkami, štíry, měkkýši a různými druhy hmyzu. V období páření, tedy v květnu a červnu, se mezi samičkami a jejich nápadníky odehrávají namlouvací rituály. V jejich průběhu samečci provádějí kolem svých protějšků jakýsi tanec, při němž vydatně mrskají ocasem, aby na svou vyvolenou udělali dojem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907