Mlok barmský: Dráček s ohnivým hřbetem

15.06.2022 - Marek Telička

Mlok barmský bývá označován také jako mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný. Dojem, že se díváte na malého krokodýla, by byl jistě umocněn, pokud byste viděli namlouvací rituál těchto obojživelníků

<p>Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.</p>

Mlok barmský obvykle dorůstá délky nepřesahující 20 cm. Ocas, který zde není dobře viditelný, je plochý, aby mlokovi usnadnil plavání.


Reklama

Vzhled mloka barmského (Tylototriton verrucosus) předurčuje tohoto zástupce čeledi mlokovitých (Salamandridae), aby v lidské mysli vyvolával nejrůznější asociace. Není tedy divu, že mu bylo přisouzeno mnoho dalších názvů – říká se mu také mlok krokodýlovitý nebo mlok červenotrnný, v českém názvosloví se s ním pojí ještě názvy trnočolek bradavčitý a trnočolek červený.

TIP: Krása obojživelných zvířat: Podivuhodní tvorové země a vody

Tito obojživelníci se živí pavouky, červy, mnohonožkami, štíry, měkkýši a různými druhy hmyzu. V období páření, tedy v květnu a červnu, se mezi samičkami a jejich nápadníky odehrávají namlouvací rituály. V jejich průběhu samečci provádějí kolem svých protějšků jakýsi tanec, při němž vydatně mrskají ocasem, aby na svou vyvolenou udělali dojem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907