Mořskou vodou proti suchu: Zachrání nás odsolování mořské vody?

13.08.2020 - Vilém Koubek

Nedostatek pitné vody nás pálí čím dál víc: Příroda schne a hoří, pole trpí úbytkem vláhy a města bojují s nadměrnou spotřebou životodárné tekutiny. Krizi by mohlo vyřešit odsolování mořských zdrojů

<p>Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. </p>

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 


Reklama

Naše tělo sice ke správnému fungování jisté množství soli potřebuje, denně však maximálně 6 g, tedy asi čajovou lžičku. Pít mořskou vodu tak pro nás znamená smrtelné nebezpečí: Obsahuje totiž mnohem víc chloridu sodného, než zvládneme vstřebat, přičemž v ohrožení jsou především ledviny. Aby se tělo extrémní dávky soli zbavilo, musí vyloučit víc vody, než přijalo – což vede k dehydrataci a problém se dál prohlubuje. 

Pozemské sladkovodní zásoby se však neustále tenčí. Na modré planetě se nachází zhruba 1 386 000 000 km³ vody, z čehož je 97,5 % slaných. Zbytek slouží převážně k zavlažování polí (70 % sladkovodní spotřeby) a k běžnému použití. Ani recyklace však nedokáže zabránit postupnému vysychání pitných zdrojů, čímž trpí krajina i globální populace. Například kapacita přehrady napájející Kapské Město se mezi roky 2017 a 2018 pohybovala v rozmezí 15–30 %, a jihoafrické metropoli tak hrozila krize, která vyústila v přísná omezení a přídělový systém. 

Sladká, ale ochuzená

Inženýři tedy obracejí pozornost k oceánům a hledají co nejefektivnější způsob, jak mořskou vodu odsolit. Jedná se však o zdlouhavý a energeticky náročný proces, proto se momentálně uplatňuje hlavně tam, kde neexistuje jiná možnost. Podle Organizace spojených národů závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety, především v Austrálii, Kuvajtu a dalších arabských zemích. Nicméně uvedené množství poroste a do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

TIP: Mizející krev světa: 780 milionů lidí nemá dlouhodobě přístup k pitné vodě

Nejnovější odsolovací zařízení v Saúdské Arábii dokážou zajistit 1 m³ vody v přepočtu za 13 Kč, což se blíží ceně sladkovodní recyklace. Neupravená odsolená voda se každopádně nehodí k zemědělskému zavlažování: Postrádá totiž ionty vápníku, hořčíku či sodíku, jejichž deficit se posléze na plodinách projeví a musí se dorovnávat hnojením.

Reverzní osmóza

Jde o systém využívající membránu, která propustí molekuly H2O, ale zachytí molekuly rozpuštených solí a jiných látek. Pro čištění je potřeba používat vodu pod tlakem – odtud pojem „reverzní“. U klasické osmózy se totiž uplatňuje přirozený rozdíl hustot, a tedy i tlaků slané a sladké vody. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907