Mozartovo putování: Kterak malý génius okouzlil českou společnost (1.)

04.06.2016 - Josef Veselý

V Salcburku se roku 1756 narodilo geniální dítě. Nejedna nešťastná náhoda tomu chtěla, že své umění předvedl i v Čechách


Reklama

Roku 1767 vypukla ve Vídni epidemie neštovic. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale tato epidemie vyvolala hromadný úprk z císařského města a zanechala za sebou stovky mrtvých. Jednou z nich byla i Marie Josefa, dcera Marie Terezie, která si měla vzít neapolského krále. A právě na tuto slavnou událost měla namířena i Mozartova rodina.

Moravská záchrana

Z vystoupení ve Vídni bohužel sešlo. Rodina však využila svých kontaktů a jednoho pátečního odpoledne na konci října 1767 se vydala na Moravu. „V sobotu 24. října dorazil Leopold Mozart se synem Wolfgangem a dcerou Marií Annou do Brna a ubytovali se v hostinci.“ Jejich první kroky mířili do Schrattenbachova paláce na Kobližné ulici, kde „složili poklonu zemskému hejtmanovi, hraběti Františku Antonínu Schrattenbachovi, který byl bratrem salcburského arcibiskupa, u něhož byl Leopold Mozart dvorním skladatelem a kapelníkem a Wolfgang Amadeus neplaceným koncertním mistrem“. Když potom palác navštívili i následující den, Leopold Mozart se zmínil, že by chtěl navštívit Olomouc a s hrabětem se domluvil, že na zpáteční cestě uspořádá pro místní šlechtu v Brně koncert.

Prostonaná Olomouc

Sám potom svým přátelům v Salcburku napsal: „Dnes 23. října jsme odjeli a v neděli jsme byli v Brně. Navštívil jsem s Wolfíčkem Jeho Excelenci hraběte Schrattenbacha. Mluvili jsme o koncertě, aby si mohl poslechnout děti, a už jsme všechno smluvili. Měl jsem však nějaké vnitřní puzení, kterého jsem se nemohl zbavit a které mne pojednou nutilo, abych hned odejel do Olomouce a uspořádal koncert v Brně až na zpáteční cestě, a ještě v tu hodinu večer jsem svůj úmysl vyložil Jeho Excelenci, která jej schválila. Proto jsme zase rychle sbalili a v pondělí 26. jsme opustili Brno.“

Leopold Mozart vybral Olomouc záměrně. Znal vyspělé hudební prostředí kolem olomouckých biskupů a hodlal toho náležitě využít. Jak sám říkal: „…kde se daří dobré muzice, se přece vždycky najdou i dobrá srdce“. Bohužel na jeho honbu za úspěchem doplácely hlavně jeho děti. Dcera Nannerl napsala: „Už před polednem si bratr naříkal na oči, měl horké čelo a ruce jako led. Maminka ho zabalila do kožichů. K večeru začal blouznit. Dostal černý prášek a čaj z chrastavce. Ráno Wolfimu vyrazily pupínky. Seděl u něho mladý kaplan, bavil ho karetními triky, ale Wolfi hrozně otekl, i v očích – devět dní neviděl. Pak jsem dostala neštovice i já.“ Leopold Mozart se ale o své děti dovedl i dobře postarat.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907