Multitasking zvládal už Josef II.! Když nevládl, zachraňoval manželství své sestry

25.03.2017 - Jana Ládyová

Marie Antoinetta i její manžel byli v rozpuku mládí, ale následník trůnu ne a ne přijít. Co naplat, nezkušenému Ludvíkovi musel domluvit sám švagr

Svatba Marie Antoinetty a Ludvíka XVI. -<p>Při svatební hostině upozornil Ludvík XV. svého vnuka, aby se před nocí nepřejídal. A co on? Prý se mu po dobré večeři lépe spí! Svatební noc se nekonala...</p>
Svatba Marie Antoinetty a Ludvíka XVI. -

Při svatební hostině upozornil Ludvík XV. svého vnuka, aby se před nocí nepřejídal. A co on? Prý se mu po dobré večeři lépe spí! Svatební noc se nekonala...


Reklama

V ložnici mladých manželů se nic nekonalo nejen o svatební noci, ale ani později. Starosti si nedělala jen Marie Antoinetta, ale i celá Francie a také matka ve Vídni. Její rady Antoinetta nebrala rozhodně na lehkou váhu, ani když se po čtyřech letech stala královnou.

Zachránce manželství? Josef!

Celých sedm let však musela čekat, než se těžkopádný Ludvík odhodlal k drobné operaci, která jeho problémy, fimózu, což je zúžení předkožky, vyřešila. Stalo se tak díky konzultaci s Mariiným bratrem Josefem. Ten přijel inkognito do Paříže a svému švagrovi s úspěchem domluvil. Bylo na čase!

Během těch sedmi let se Antoinetta oddávala nezřízenému životu. Libovala si v módních výstřelcích, pořádala nákladné hostiny, chodila na plesy do Opery, navštěvovala divadla a dostihy. Také se oddávala hazardu a prohrávala vysoké částky. Potrpěla si na veselou společnost. Její přátelé ji zbožňovali. Byla totižlaskavá a nekonfliktní. Pro ženy byla módní ikonou, napodobovaly její šaty, šperky, účesy. I muži ji obdivovali.

Obyčejní Francouzi ji ale viděli jinak. Pro ně byla nenáviděnou Rakušankou, která docela slušně „luxovala“ státní pokladnu. Titulovali ji Madame Deficit. Nutno říci, že k tomuto „mediálnímu“ obrazu svým stylem života významně přispěla. 

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL 19/2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907