Může kolem nebezpečného pulzaru obíhat planeta?

22.06.2019 - Michal Švanda

<p>V roce 1992 byla objevena první exoplaneta. Spolu s dalšími dvěma krouží kolem pulzaru PSR 1257+12.</p>

V roce 1992 byla objevena první exoplaneta. Spolu s dalšími dvěma krouží kolem pulzaru PSR 1257+12.


Reklama

Jako pulzar označujeme neutronovou hvězdu, která rychle rotuje a je zdrojem rádiového záření. Fakt, že jde o neutronovou hvězdu, znamená, že se nachází v závěrečném stadiu života. Zmíněné objekty typicky vznikají při výbuších supernov, tedy při událostech s téměř katastrofickým dopadem na své bezprostřední okolí.

TIP: Pulzary a magnetary: Bizarní útvary, nad kterými zůstává rozum stát

Zdálo by se, že detonace stálice v centru hvězdného systému musí zákonitě vzniklou rázovou vlnou zničit všechny objekty, které jsou s ní gravitačně spojeny – tedy především planety v planetární soustavě, pokud umírající hvězdu nějaká obklopuje. Modelové odhady však ukazují, že za určitých okolností mohou některé typy planet výbuch supernovy přežít, i když samozřejmě nikoliv bez následků: Typicky přijdou o veškerou atmosféru, pokud nějakou měly. Navíc se zdá, že i kdyby původní tělesa exploze zničila, mohly by se z jejich zbytků poměrně rychle zformovat nové planety, tzv. druhé generace.

Planety v okolí pulzarů každopádně pozorujeme. A vůbec první exoplanetu se podařilo odhalit právě u pulzaru, konkrétně PSR 1257+12. Dnes víme, že kolem něj obíhají celkem tři tělesa.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907