Může kolem nebezpečného pulzaru obíhat planeta?

22.06.2019 - Michal Švanda

<p>V roce 1992 byla objevena první exoplaneta. Spolu s dalšími dvěma krouží kolem pulzaru PSR 1257+12.</p>

V roce 1992 byla objevena první exoplaneta. Spolu s dalšími dvěma krouží kolem pulzaru PSR 1257+12.


Reklama

Jako pulzar označujeme neutronovou hvězdu, která rychle rotuje a je zdrojem rádiového záření. Fakt, že jde o neutronovou hvězdu, znamená, že se nachází v závěrečném stadiu života. Zmíněné objekty typicky vznikají při výbuších supernov, tedy při událostech s téměř katastrofickým dopadem na své bezprostřední okolí.

TIP: Pulzary a magnetary: Bizarní útvary, nad kterými zůstává rozum stát

Zdálo by se, že detonace stálice v centru hvězdného systému musí zákonitě vzniklou rázovou vlnou zničit všechny objekty, které jsou s ní gravitačně spojeny – tedy především planety v planetární soustavě, pokud umírající hvězdu nějaká obklopuje. Modelové odhady však ukazují, že za určitých okolností mohou některé typy planet výbuch supernovy přežít, i když samozřejmě nikoliv bez následků: Typicky přijdou o veškerou atmosféru, pokud nějakou měly. Navíc se zdá, že i kdyby původní tělesa exploze zničila, mohly by se z jejich zbytků poměrně rychle zformovat nové planety, tzv. druhé generace.

Planety v okolí pulzarů každopádně pozorujeme. A vůbec první exoplanetu se podařilo odhalit právě u pulzaru, konkrétně PSR 1257+12. Dnes víme, že kolem něj obíhají celkem tři tělesa.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907