Muzeum podvodního umění u Velkého bariérového útesu

17.06.2020 - Martin Reichman


Reklama

Jason deCaires Taylor je britský umělec, sochař, fotograf, potápěč, ekolog a milovník přírody. Je ale také velký experimentátor – všechna jeho nejslavnější díla jsou totiž umístěna pod hladinou moře.

Již v roce 2006 vzniklo jeho první podmořské dílo pod hladinou zátoky Molinere, o tři roky později pak v Národním mořském parku Punta v mexickém Cancúnu vzniklo první podvodní muzeum na světě. V roce 2015 Jason umístil přímo do koryta řeky Temže čtveřici jezdců, představující novodobé jezdce apokalypsy. Jeho podvodní instalace jsou k vidění v Grenadě, Mexiku, na Bahamách a Kanárských ostrovech. Nyní se „svého Taylora“ dočkala i jižní polokoule - po čtyřech letech práce zde vzniklo Muzeum podvodního umění.

Podmořská expozice se nachází u severního pobřeží Queenslandu – přímo v centrální části Velkého bariérového útesu. Její neviditelnější částí je „Oceánská siréna“ – socha mladé dívky stojící na podstavci nad hladinou. Socha sama je poselstvím – modelem pro její vznik je dvanáctiletá dívka Takoda Johnson, která je potomkem původních obyvatel této části Austrálie. Socha samotná mění barvu v závislosti na změnách teploty oceánu (data o teplotě soše poskytuje meteorologická stanice Davies Reef).

TIP: Čtyři jezdci apokalypsy: Londýnskou Temži zdobí „žalující“ podvodní sochy

Druhá část expozice, nazvaná „Coral Greenhouse“ se nachází zhruba kilometr a půl dál u útesu John Brewer Reef a je umístěna kompletně pod hladinou oceánu. Tato část si klade za cíl připomenout křehkost korálových útesů a jemnost ekosystému australského Velkého bariérového útesu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907