Čtyři jezdci apokalypsy: Londýnskou Temži zdobí „žalující“ podvodní sochy

05.09.2015 - Martin Reichman

Přímo v řečišti londýnské Temže jsou umístěny sochy čtyř jezdců apokalypsy. Instalace má poukázat na nebezpečné změny klimatu v důsledku spalování fosilních paliv


Reklama

Sochy umístěné pod vodní hladinou? Britský umělec Jason deCaires Taylor již několik let dokazuje, že to jde. Taylor je (kromě jiného) autorem prvního podvodního muzea na světě - jeho originální umělecká instalace „The Silent Evolution“ je k vidění v Národním mořském parku Punta v mexickém Cancúnu. Má to ale jeden háček. Abyste si sochy prohlédli, musíte se ponořit 10 metrů pod hladinu. A zájemců je dost – každoročně jeho podvodní muzeum navštíví okolo 750 tisíc návštěvníků.

Žalující jezdci apokalypsy

Svůj nejnovější umělecký počin představil Jason deCaires Taylor v domovském Londýně. Přímo do koryta řeky Temže umístil čtveřici jezdců, představující novodobé jezdce apokalypsy. Podobně jako bibličtí jezdci i ti Taylorovi zvěstují blížící se konec světa a nadcházející poslední bitvu mezi dobrem a zlem. Zlo, na které umělec míří, představuje zhoršující se klima, zejména pak v důsledku používání fosilních paliv.

Londýnské sochy jsou v celé své kráse k vidění jen dvakrát denně během odlivu. Při přílivu zmizí pod hladinou stoupající Temže. Sochy tak mají demonstrovat zvyšující se hladinu světových moří, způsobenou nárůstem skleníkových plynů – především oxidu uhličitého, uvolňovaného spalováním fosilních paliv – uhlí, ropy a zemního plynu.

Pokud byste si sochy rádi prohlédli na vlastní oči, musíte si pospíšit. K vidění budou jen do konce září.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian, Jason deCaires Taylor

  • Zdroj fotografií: Jason deCaires Taylor | Facebook

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907