Čtyři jezdci apokalypsy: Londýnskou Temži zdobí „žalující“ podvodní sochy

05.09.2015 - Martin Reichman

Přímo v řečišti londýnské Temže jsou umístěny sochy čtyř jezdců apokalypsy. Instalace má poukázat na nebezpečné změny klimatu v důsledku spalování fosilních paliv


Reklama

Sochy umístěné pod vodní hladinou? Britský umělec Jason deCaires Taylor již několik let dokazuje, že to jde. Taylor je (kromě jiného) autorem prvního podvodního muzea na světě - jeho originální umělecká instalace „The Silent Evolution“ je k vidění v Národním mořském parku Punta v mexickém Cancúnu. Má to ale jeden háček. Abyste si sochy prohlédli, musíte se ponořit 10 metrů pod hladinu. A zájemců je dost – každoročně jeho podvodní muzeum navštíví okolo 750 tisíc návštěvníků.

Žalující jezdci apokalypsy

Svůj nejnovější umělecký počin představil Jason deCaires Taylor v domovském Londýně. Přímo do koryta řeky Temže umístil čtveřici jezdců, představující novodobé jezdce apokalypsy. Podobně jako bibličtí jezdci i ti Taylorovi zvěstují blížící se konec světa a nadcházející poslední bitvu mezi dobrem a zlem. Zlo, na které umělec míří, představuje zhoršující se klima, zejména pak v důsledku používání fosilních paliv.

Londýnské sochy jsou v celé své kráse k vidění jen dvakrát denně během odlivu. Při přílivu zmizí pod hladinou stoupající Temže. Sochy tak mají demonstrovat zvyšující se hladinu světových moří, způsobenou nárůstem skleníkových plynů – především oxidu uhličitého, uvolňovaného spalováním fosilních paliv – uhlí, ropy a zemního plynu.

Pokud byste si sochy rádi prohlédli na vlastní oči, musíte si pospíšit. K vidění budou jen do konce září.

  • Zdroj textu:

    The Guardian, Jason deCaires Taylor

  • Zdroj fotografií: Jason deCaires Taylor | Facebook

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907