Na čem se jede Tour de France: Závodní superkola, dražší než auta

07.07.2016 - Stanislav Janů

K vrcholové cyklistice na Tour de France patří i špičková technika. Kola se stavějí jezdcům na míru a významnou roli hraje každý detail. Jaký stroj sedlá nejlepší časovkář poslední doby a kolik takové závodní superkolo vlastně stojí?

Kola, na kterých jezdci absolvují třítýdenní muka Tour de France, vypadají na první pohled podobně jako ta, jež si můžete pořídit v obchodě. Na jejich vývoji však pracují samotní jezdci a výrobci se pro ně snaží odladit každý detail, který při průjezdu cílovou páskou ušetří cenné sekundy. Obzvlášť významnou roli hraje taková péče v případě individuálních časovek, v nichž se startuje na kratší trať a jediným soupeřem závodníků je časomíra. Borci proto vyrážejí na speciálním bicyklu, kterému se kvůli jeho tvaru přezdívá „koza“: typický aerodynamický posez a precizní vyladění umožňují jezdcům dosáhnout v etapě průměrné rychlosti kolem 55 km/h.

Karbonový rám (175 000 Kč) -

Karbonový rám (175 000 Kč) -

Speciální zadní kolo (53 000 Kč) -

Speciální zadní kolo (53 000 Kč) -

Řídítka (28 000 Kč) -

Řídítka (28 000 Kč) -

Sedlo (14 000 Kč) -

Sedlo (14 000 Kč) -

Řazení (32 000 Kč) -

Řazení (32 000 Kč) -

Převodník (39 000 Kč) -

Převodník (39 000 Kč) -

Chloupky musí dolů -

Chloupky musí dolů -

Rychlost a výkon -

Rychlost a výkon -

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, cyclingweekly.co.ukDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907