Na farmě v britském Rutlandu se podařilo objevit výjimečnou římskou mozaiku

30.11.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.</p>

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.


Reklama

K zajímavým archeologickým objevům dochází i během lockdownů. Jim Irvine z farmy v hrabství Rutland ve střední Anglii objevil v roce 2020 velice vzácnou mozaiku z doby římské říše. Kontaktovaní archeologové rychle rozpoznali význam nálezu, sehnali finance a zařídili další nezbytné kroky.

V těchto dnech byla římská mozaika, společně s celým komplexem římské villy, u níž se nachází, oficiálně vyhlášena chráněným archeologickým monumentem (Scheduled Monument). Honosná mozaika představuje podlahu místnosti, o které se archeologové domnívají, že sloužila ke stolování či zábavě.

Výjev z Trojské války

Římské mozaiky jako takové nejsou v Británii zase tak výjimečné. Bývaly běžné v soukromých i veřejných budovách římské říše. Na 11 × 7 metrů velké mozaice z Rutlandu je ale unikátní hlavně její námět. Zobrazuje část příběhu řeckého hrdiny Achilla.

TIP: Nevábný objev: V Anglii vykopali zkažená vejce z dob antického Říma

Mozaika zachycuje legendární bitvu Achilla s trojským princem Hektorem, jednu z klíčových scén Trojské války. Místnost s mozaikou je součástí velké římské villy, která byla obydlená v pozdním římském období Británie, okolo 3. a 4. století našeho letopočtu. Villa pak byla zřejmě opuštěna a po čase znovu využívána lidmi, což dokládá poškození mozaiky ohněm i násilím, stejně jako lidské ostatky objevené v suti na mozaice.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907