Na farmě v britském Rutlandu se podařilo objevit výjimečnou římskou mozaiku

30.11.2021 - Stanislav MihulkaK zajímavým archeologickým objevům dochází i během lockdownů. Jim Irvine z farmy v hrabství Rutland ve střední Anglii objevil v roce 2020 velice vzácnou mozaiku z doby římské říše. Kontaktovaní archeologové rychle rozpoznali význam nálezu, sehnali finance a zařídili další nezbytné kroky.

V těchto dnech byla římská mozaika, společně s celým komplexem římské villy, u níž se nachází, oficiálně vyhlášena chráněným archeologickým monumentem (Scheduled Monument). Honosná mozaika představuje podlahu místnosti, o které se archeologové domnívají, že sloužila ke stolování či zábavě.

Výjev z Trojské války

Římské mozaiky jako takové nejsou v Británii zase tak výjimečné. Bývaly běžné v soukromých i veřejných budovách římské říše. Na 11 × 7 metrů velké mozaice z Rutlandu je ale unikátní hlavně její námět. Zobrazuje část příběhu řeckého hrdiny Achilla.

TIP: Nevábný objev: V Anglii vykopali zkažená vejce z dob antického Říma

Mozaika zachycuje legendární bitvu Achilla s trojským princem Hektorem, jednu z klíčových scén Trojské války. Místnost s mozaikou je součástí velké římské villy, která byla obydlená v pozdním římském období Británie, okolo 3. a 4. století našeho letopočtu. Villa pak byla zřejmě opuštěna a po čase znovu využívána lidmi, což dokládá poškození mozaiky ohněm i násilím, stejně jako lidské ostatky objevené v suti na mozaice.


Další články v sekci