Na farmě v britském Rutlandu se podařilo objevit výjimečnou římskou mozaiku

30.11.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.</p>

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.


Reklama

K zajímavým archeologickým objevům dochází i během lockdownů. Jim Irvine z farmy v hrabství Rutland ve střední Anglii objevil v roce 2020 velice vzácnou mozaiku z doby římské říše. Kontaktovaní archeologové rychle rozpoznali význam nálezu, sehnali finance a zařídili další nezbytné kroky.

V těchto dnech byla římská mozaika, společně s celým komplexem římské villy, u níž se nachází, oficiálně vyhlášena chráněným archeologickým monumentem (Scheduled Monument). Honosná mozaika představuje podlahu místnosti, o které se archeologové domnívají, že sloužila ke stolování či zábavě.

Výjev z Trojské války

Římské mozaiky jako takové nejsou v Británii zase tak výjimečné. Bývaly běžné v soukromých i veřejných budovách římské říše. Na 11 × 7 metrů velké mozaice z Rutlandu je ale unikátní hlavně její námět. Zobrazuje část příběhu řeckého hrdiny Achilla.

TIP: Nevábný objev: V Anglii vykopali zkažená vejce z dob antického Říma

Mozaika zachycuje legendární bitvu Achilla s trojským princem Hektorem, jednu z klíčových scén Trojské války. Místnost s mozaikou je součástí velké římské villy, která byla obydlená v pozdním římském období Británie, okolo 3. a 4. století našeho letopočtu. Villa pak byla zřejmě opuštěna a po čase znovu využívána lidmi, což dokládá poškození mozaiky ohněm i násilím, stejně jako lidské ostatky objevené v suti na mozaice.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907