Nevábný objev: V Anglii vykopali zkažená vejce z dob antického Říma

17.12.2019 - Stanislav Mihulka

Zatopená jáma poblíž Oxfordu ukrývala archeologické poklady staré 1 700 let

<p>Antické vejce. Je nesmírně cenné a páchne jako čert.</p>

Antické vejce. Je nesmírně cenné a páchne jako čert.


Reklama

Některé archeologické objevy vzbuzují nadšení u jiných je třeba dobrý žaludek. To je případ i nedávného nálezu v zatopené jámě v anglickém městě Aylesbury, které se nachází poblíž Oxfordu. Archeologové zde objevili celkem čtyři vejce z dob antického Říma, která vydržela neporušená neuvěřitelných 1 700 let.

Během jejich vyzvedávání se bohužel ukázalo, že taková vejce jsou nesmírně křehká. Tři ze čtyř vajec se rozpadla, přičemž se z nich uvolnil extrémní zápach se sírovou příchutí. Puch dávných vajec vznikl dlouhým hromaděním produktů rozkladu a hnití bílkovin ve vejcích, především globulinu a keratinu.

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Nejde o první nález vajec z doby Římské říše. Těch už se našla celá řada. Ale prakticky vždy to jsou jen úlomky. Teď je to poprvé, kdy se našla římská vejce v této oblasti neporušená a zároveň jde o teprve druhý podobný nález na světě. Kromě unikátních vajec archeologové v jámě nalezli i celou řadu dalších cenností, včetně mincí, bot nebo nástrojů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907