Nevábný objev: V Anglii vykopali zkažená vejce z dob antického Říma

17.12.2019 - Stanislav Mihulka

Zatopená jáma poblíž Oxfordu ukrývala archeologické poklady staré 1 700 let

<p>Antické vejce. Je nesmírně cenné a páchne jako čert.</p>

Antické vejce. Je nesmírně cenné a páchne jako čert.


Reklama

Některé archeologické objevy vzbuzují nadšení u jiných je třeba dobrý žaludek. To je případ i nedávného nálezu v zatopené jámě v anglickém městě Aylesbury, které se nachází poblíž Oxfordu. Archeologové zde objevili celkem čtyři vejce z dob antického Říma, která vydržela neporušená neuvěřitelných 1 700 let.

Během jejich vyzvedávání se bohužel ukázalo, že taková vejce jsou nesmírně křehká. Tři ze čtyř vajec se rozpadla, přičemž se z nich uvolnil extrémní zápach se sírovou příchutí. Puch dávných vajec vznikl dlouhým hromaděním produktů rozkladu a hnití bílkovin ve vejcích, především globulinu a keratinu.

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Nejde o první nález vajec z doby Římské říše. Těch už se našla celá řada. Ale prakticky vždy to jsou jen úlomky. Teď je to poprvé, kdy se našla římská vejce v této oblasti neporušená a zároveň jde o teprve druhý podobný nález na světě. Kromě unikátních vajec archeologové v jámě nalezli i celou řadu dalších cenností, včetně mincí, bot nebo nástrojů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907