Zatopená jáma poblíž Oxfordu ukrývala archeologické poklady staré 1 700 let
Některé archeologické objevy vzbuzují nadšení u jiných je třeba dobrý žaludek. To je případ i nedávného nálezu v zatopené jámě v anglickém městě Aylesbury, které se nachází poblíž Oxfordu. Archeologové zde objevili celkem čtyři vejce z dob antického Říma, která vydržela neporušená neuvěřitelných 1 700 let.
Během jejich vyzvedávání se bohužel ukázalo, že taková vejce jsou nesmírně křehká. Tři ze čtyř vajec se rozpadla, přičemž se z nich uvolnil extrémní zápach se sírovou příchutí. Puch dávných vajec vznikl dlouhým hromaděním produktů rozkladu a hnití bílkovin ve vejcích, především globulinu a keratinu.
TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště
Nejde o první nález vajec z doby Římské říše. Těch už se našla celá řada. Ale prakticky vždy to jsou jen úlomky. Teď je to poprvé, kdy se našla římská vejce v této oblasti neporušená a zároveň jde o teprve druhý podobný nález na světě. Kromě unikátních vajec archeologové v jámě nalezli i celou řadu dalších cenností, včetně mincí, bot nebo nástrojů.
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)