Na moři i ve vzduchu: Létající superjachta má křižovat oblohu již za čtyři roky

Plavba širým oceánem na palubě moderní superjachty slibuje nevšední zážitky. Co ale dělat v případě, kdy potřebujete s jachtou překonat souš?

25.04.2022 - Martin ReichmanS řešením kombinujícím luxusní mořské plavidlo a létající vzducholoď přicházejí švýcarští vývojáři Guillaume Hoddé a Matthieu Ozanne, ve spolupráci s francouzským designérem Franckem Darnetem. Jejich létající superjachta AirYacht se skládá z 200 metrů velké, heliem plněné vzducholodi a 52 metrů dlouhého mořského plavidla.

Jachta má veškeré vybavení jako klasická loď – kromě šesti kajut, které mají pojmout vedle tříčlenné posádky až 12 cestujících, nabídne pohodlí u bazénu, heliport nebo prostor pro uskladnění a přepravu automobilu, vodních skútrů nebo motorových člunů. V případě potřeby se AirYacht může vznést do vzduchu a překonávat pevninu. Během letu funguje jako obří gondola zavěšená pod vzducholodí. O pohon létající superjachty se má starat hybridní systém schopný vyvinout maximální cestovní rychlost 93 kilometry v hodině a v ideálních podmínkách má být energeticky soběstačná po dobu až jednoho týdne.

TIP: Solární jachta, ekranoplán, trimarán: Pět podivuhodných mořských plavidel

Podle zveřejněných informací je současná podoba konceptu výsledkem pětiletého vývoje a finální verze by měla světlo světa spatřit již v roce 2026. Cenu originálního plavidla ani další podrobnosti vývojáři nezveřejnili, pro zájemce je ale připravena prezentace s cenovou nabídkou na míru.


Další články v sekci