Na nejmenší obydlený ostrov by se s bídou vešel jeden tenisový kurt

Na nejmenší obydlený ostrov na světě by se s bídou vešel jeden tenisový kurt. Mnoho klidu ale nenabízí – ostrůvek Just Room Enough Island je oblíbeným cílem turistů…

12.12.2022 - Martin ReichmanTitul nejmenšího obydleného ostrova náležel dlouhá léta skalnímu útesu Bishop Rock u ostrova Scilly v severním Atlantiku. Maják, který se na ostrůvku nachází, byl ale v roce 1992 automatizován a ostrov tak již nelze považovat za obydlený. Prvenství v tomto směru aktuálně připadá ostrůvku Just Room Enough Island, nacházejícím se v souostroví známém jako Tisíc ostrovů, na Řece svatého Vavřince. Ostrov má rozlohu pouhé jedné třináctiny akru (přibližně 310 m²), což je jen o málo více, než kolik činní oficiální plocha tenisového kurtu.

TIP: Jak se žije na plechové želvě: Vítejte na nejhustěji zalidněném ostrově světa

V padesátých letech minulého století si ostrov zakoupila rodina Sizelandova a postavila si na něm prázdninový domek. Kromě něj se na ostrově nachází jeden strom, křoví a malá pláž s posezením. Právě strom, který na ostrově roste, je důležitým prvkem – podle místních zvyklostí totiž lze za ostrov považovat pouze takovou plochu, která celoročně vystupuje nad vodní hladinu a roste na ní alespoň jeden strom nebo keř. To ostrůvek Sizelandových naštěstí splňuje.


Další články v sekci