Na okraji Pompejí byly nalezeny dva tisíce let staré ostatky boháče a jeho otroka

25.11.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.</p>

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.


Reklama

Od katastrofy v Pompejích uplynulo téměř dva tisíce let, přesto teprve nyní odkrýváme průběh tehdejšího dramatu. Archeologové zde nedávno nalezli pozůstatky dvou obětí, které zahubila běsnící exploze Vesuvu. Ukázalo se, že jde o ostatky dvou mužů – podle jejich oblečení a dalších detailů lze soudit, že starší, zhruba čtyřicátník, byl nejspíš bohatý a zřejmě pán mladšího, podle všeho otroka.

Jejich pozůstatky byly objeveny během vykopávek, které právě probíhají ve vile na lokalitě Civita Giuliana, na okraji Pompejí. Tato vila se tyčila nad Neapolským zálivem. Pochází odtamtud například objev stáje se třemi koňmi v postrojích. Nově nalezená těla se nacházejí v kryptoportiku, kryté chodbě s přilehlými místnostmi v luxusní části zmíněné vily.

TIP: Nešťastníkovi z Pompejí při útěku rozmáčkl hlavu velký kus budovy

Tito muži zahynuli v pyroklastickém proudu žhavých plynů a hornin, který se velkou rychlostí vyhrnul z vulkánu, nějaký čas po úvodní erupci, a zabíjel vše, co mu zkřížilo cestu. Toto pyroklastické mračno má na svědomí obyvatele Pompejí, kteří se snažili uprchnout do bezpečí během asi půlhodiny relativního klidu po první erupci. Žhavý materiál se nahrnul do kryptokortiku a oba muže usmrtil. Archeologové ostatky objevili pod nejméně dvoumetrovou vrstvou sopečného popela.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií:

    Pompeii Archaeological Park, Luigi Spina

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907