Na okraji Pompejí byly nalezeny dva tisíce let staré ostatky boháče a jeho otroka

25.11.2020 - Stanislav MihulkaOd katastrofy v Pompejích uplynulo téměř dva tisíce let, přesto teprve nyní odkrýváme průběh tehdejšího dramatu. Archeologové zde nedávno nalezli pozůstatky dvou obětí, které zahubila běsnící exploze Vesuvu. Ukázalo se, že jde o ostatky dvou mužů – podle jejich oblečení a dalších detailů lze soudit, že starší, zhruba čtyřicátník, byl nejspíš bohatý a zřejmě pán mladšího, podle všeho otroka.

Jejich pozůstatky byly objeveny během vykopávek, které právě probíhají ve vile na lokalitě Civita Giuliana, na okraji Pompejí. Tato vila se tyčila nad Neapolským zálivem. Pochází odtamtud například objev stáje se třemi koňmi v postrojích. Nově nalezená těla se nacházejí v kryptoportiku, kryté chodbě s přilehlými místnostmi v luxusní části zmíněné vily.

TIP: Nešťastníkovi z Pompejí při útěku rozmáčkl hlavu velký kus budovy

Tito muži zahynuli v pyroklastickém proudu žhavých plynů a hornin, který se velkou rychlostí vyhrnul z vulkánu, nějaký čas po úvodní erupci, a zabíjel vše, co mu zkřížilo cestu. Toto pyroklastické mračno má na svědomí obyvatele Pompejí, kteří se snažili uprchnout do bezpečí během asi půlhodiny relativního klidu po první erupci. Žhavý materiál se nahrnul do kryptokortiku a oba muže usmrtil. Archeologové ostatky objevili pod nejméně dvoumetrovou vrstvou sopečného popela.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Pompeii Archaeological Park, Luigi Spina


Další články v sekci