Arcivévodu Františka Ferdinanda přiměla k léčbě až vidina koruny!

01.11.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Pozice Františka Ferdinanda po mayerlingské tragédii velmi posílila, protože císař dalšího syna neměl a ani Rudolf nezanechal mužského potomka

František Ferdinand d´Este -<p>František Ferdinand se během své cesty kolem světa zastavil roku 1893 také v Indii, kde na lovu zastřelil slona</p>
František Ferdinand d´Este -

František Ferdinand se během své cesty kolem světa zastavil roku 1893 také v Indii, kde na lovu zastřelil slona


Reklama

Následníkem trůnu sice měl formálně být Karel Ludvík, otec Františka Ferdinanda, ten se však o politiku nezajímal a navíc již šlo o pána v letech. Všem proto bylo jasné, že za této situace jednou na trůn usedne právě František Ferdinand.

Následník trůnu

Několik let poté však i on málem zemřel, když se u něj začala projevovat vážná nemoc. Rychle se unavil, ztrácel chuť k jídlu a neustále trpěl zvýšenou teplotou. Zprvu tomu však nepřikládal význam a naopak se rozhodl provést originální podnik, jaký dosud žádný z arcivévodů neabsolvoval. Šlo o cestu kolem světa, pro kterou mu císař dal k dispozici zánovní křižník Kaiserin Elisabeth. Konala se od prosince 1892 do října následujícího roku a o jejím průběhu napsal František Ferdinand knihu, která vyšla v roce 1896. Po návratu se však princův zdravotní stav stále zhoršoval a lékaři diagnostikovali stejnou nemoc jako u arcivévodovy matky – tuberkulózu.

Následovaly léčebné pobyty, které však arcivévodu silně nudily, a tak je bojkotoval. Raději chodil po bazarech i nočních podnicích. Nakonec se však jeho stav natolik zhoršil, že zvážněl, ukáznil se a konečně nastalo očekávané zlepšení. Dokázal se vyléčit, a když v květnu 1896 dostal zprávu o nečekaném úmrtí svého otce, bylo mu jasné, že po smrti císaře je první v pořadí na trůn.

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 15/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907