Na vlastní kůži: Australský entomolog si nechává dobrovolně sát krev komáry

03.10.2020 - Martin Reichman


Reklama

Tisíce komářích bodnutí musí pravidelně vytrpět Dr. Perran Stott-Ross, entomolog z University v Melbourne. Na vlastní kůži tak testuje výsledky svého výzkumu, který má za cíl omezit šíření smrtící horečky dengue, přenášenou právě komáry.

Práce doktora Rosse spočívá v infikování komárů symbiotickou bakterií rodu Wolbachia. Tato bakterie je specifická díky svým schopnostem navodit u hostitelů reprodukční anomálie a redukovat tak přenos patogenními organismy. Aby byl doktor Ross scopen vyhodnocovat efektivitu svého postupu, vystavuje své tělo bodavému hmyzu. Během svých experimentů „inkasuje“ až pět tisíc bodnutí, během kterých ho hmyz připraví o 16 mililitrů krve.

TIP: Britští vědci nabízejí tisíce liber: Stačí se nechat nakazit černým kašlem

A co je na poněkud výstředním postupu vlastně nejtěžší? Podle doktora Rosse to není samotná bolest, na tu si lze postupem času zvyknout. Za opravdovou výzvu ale považuje odolat nutkání svědící bodance poškrábat.

Horečka dengue

Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ − může totiž působit lidem bolest připomínající lámání kostí. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. Proti nemoci neexistuje žádná účinná vakcína, která by člověka před nakažením chránila, je však možné provést opatření, jež mohou infikování člověka zabránit. Lidé se mohou před komáry chránit a snažit se omezit počet štípnutí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907