Na vlastní kůži: Australský entomolog si nechává dobrovolně sát krev komáry

03.10.2020 - Martin Reichman


Reklama

Tisíce komářích bodnutí musí pravidelně vytrpět Dr. Perran Stott-Ross, entomolog z University v Melbourne. Na vlastní kůži tak testuje výsledky svého výzkumu, který má za cíl omezit šíření smrtící horečky dengue, přenášenou právě komáry.

Práce doktora Rosse spočívá v infikování komárů symbiotickou bakterií rodu Wolbachia. Tato bakterie je specifická díky svým schopnostem navodit u hostitelů reprodukční anomálie a redukovat tak přenos patogenními organismy. Aby byl doktor Ross scopen vyhodnocovat efektivitu svého postupu, vystavuje své tělo bodavému hmyzu. Během svých experimentů „inkasuje“ až pět tisíc bodnutí, během kterých ho hmyz připraví o 16 mililitrů krve.

TIP: Britští vědci nabízejí tisíce liber: Stačí se nechat nakazit černým kašlem

A co je na poněkud výstředním postupu vlastně nejtěžší? Podle doktora Rosse to není samotná bolest, na tu si lze postupem času zvyknout. Za opravdovou výzvu ale považuje odolat nutkání svědící bodance poškrábat.

Horečka dengue

Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ − může totiž působit lidem bolest připomínající lámání kostí. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. Proti nemoci neexistuje žádná účinná vakcína, která by člověka před nakažením chránila, je však možné provést opatření, jež mohou infikování člověka zabránit. Lidé se mohou před komáry chránit a snažit se omezit počet štípnutí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907