Naděje pro neslyšící: Prototyp brýlí zvládá převádět mluvené slovo na text

Brýle odjakživa sloužily k nápravě zhoršeného zraku. Prototyp zařízení nazvaného Voicee by však paradoxně mohl pomoct těm, kdo se narodili hluší nebo o sluch nešťastnou souhrou okolností přišli

08.09.2022 - Vilém KoubekNa světě žije až 97 milionů zcela neslyšících nebo sluchově postižených, kteří musejí spoléhat na znakovou řeč, odezírání, naslouchátka či kochleární implantáty. Zatímco znakovaná komunikace je komplikovaná i proto, že se liší v závislosti na zemi původu mluvčího, naslouchátka pomáhají pouze s oslabeným slyšením a kochleární implantáty trpí značnou mírou ruchu – nemluvě o tom, že je kvůli nim nutné podstoupit operaci. 

Dostupné pro každého

Pohodlnou alternativou pro sluchově postižené by se mohly stát brýle Voicee, které vnímají promluvy z okolí, převádějí je na text a poté ho zobrazují na jedno ze skel. Současný prototyp údajně zvládá přepis v pěti jazycích a zvuk vnímá pomocí chytrého mikrofonu, jenž filtruje nežádoucí ruch. Získaná data pak zpracovává zabudovaný mikroprocesor s Androidem, který převede zvukový signál do slov. Vše se odehrává takřka v reálném čase, takže se dotyčný může živě účastnit konverzace.

TIP: Zázrak medicíny: Čeští dobrovolníci vrací sluch africkým sirotkům

Baterie udrží brýle v chodu na jedno nabití až 24 hodin. Pro usnadnění práce s interaktivními prvky skla se pak v nožkách ukrývá dotykový senzor a nechybějí ani gyroskopy. Standardní model má sice prostá skla, ale v případě potřeby se dají zaměnit za dioptrická. Hmotnost Voicee přitom nepřekračuje 100 gramů. V současné chvíli existuje několik prototypů a vývojáři se snaží získat finance k dalšímu vývoji prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Očekávaná cena brýlí byla vývojáři stanovena na 650 € (v přepočtu zhruba 15 tisíc korun).


Další články v sekci