Ňadra a klíny všem na očích! Středověk si s nahotou hlavu nedělal

23.03.2017 - Ĺudovít Kossár

Promočené šaty se suší u krbu a host sedí v hospodě za stolem tak, jak ho pánbůh stvořil. V ranném středověku to nikomu nevadí. Proč musela o pár století později nahota zmizet pod vrstvami oblečení?

Středověk a nahota -<p>V ranném středověku nebyla nahota tabu jako v dalších obdobích</p>
Středověk a nahota -

V ranném středověku nebyla nahota tabu jako v dalších obdobích


Reklama

Odborná literatura neuvádí, kdy přesně došlo k přehodnocení náhledu na lidskou nahotu, na to, co je na ní přirozené a co musí být skrýváno. Nahota, intimní partie a některé další lidské biologické potřeby se stalnepřijatelné až v novověku. Do té doby se tyto tabuizované činnosti a partie vnímaly jako přirozené součásti každodenního života středověkého člověka.

Jedna jediná košile

Existovaly situace, kdy lidé běžně odkládali své šaty i před cizinci. Nepřipadali si divně, když své promoklé svršky sušili v hostinci u krbu a přitom se producírovali u stolu nazí. Ostatně většina z nich měla jen jednu košili. Při poutnických cestách ve Francii a Španělsku spávali muži i ženy společně na jedné velké posteli nazí, nebo dost spoře odění, a přikrývali se společnou pokrývkou. I členové některých mnišských řádů jako třebas benediktýni uléhali na lůžko bez oděvu. Církev nahotu prostého lidu nekritizovala. Jen si hlídala, aby nepronikla do náboženských obřadů, procesí a mší. A výše postaveným hodnostářům se erotické projevy na veřejnosti důrazně nedoporučovaly.

Nahotou proti nepříteli

Velmi často nacházíme i vyobrazení lidské zadnice a genitálií. Ukazovat je znamenalo vysmívat se zlým démonům nebo nepřátelům. Ví se, že ve středověku si i bohabojné ženy neváhaly vyhrnout sukně a ukázat zadek obléhatelům jejich města. Urážka i zesměšnění zároveň. Podobné praktiky se dodnes používají při zápasení a boji.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 9/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907