Nakažlivá tupost: Vědci objevili virus hlouposti

12.05.2016 - redakce 100+1

Občas to vypadá, jako by byla hloupost tou nejnakažlivější nemocí lidstva. Vědcům se nyní podařilo identifikovat virus, který hloupost způsobuje


Reklama

Vědci z Johns Hopkins School of Medicine a University of Nebraska objevili zvláštní virus napadající lidskou DNA, který může způsobovat pokles mozkové činnosti, zhoršení paměti a schopnosti se učit a celkově vést k „hloupnutí“. Jedná se o virus ATCV-1, jenž obvykle infikuje některé druhy zelených řas v jezerech a řekách. Odborníky proto značně překvapilo, když jeho stopy našli náhodou v krku více než 40 dobrovolníků z celkových 90, u nichž původně testovali jejich mentální schopnosti.

Jak se ukázalo, jedinci infikovaní zmíněným virem podávali v rámci experimentu asi o 10 % pomalejší výkon při zpracování obrazových úkolů, navíc se celkově hůř soustředili a v porovnání se zdravými účastníky vykazovali také horší prostorovou představivost.

Badatelé následně provedli jiný pokus, při němž virus uměle vstřikovali do úst myším. Hlodavci pak skutečně „hloupli“ a mnohem obtížněji například hledali cestu z bludiště. Každopádně dosud není jasné, proč a jak se zmíněný virus dostává do ústní dutiny člověka. Podle vědců mají přenos nejspíš na svědomí jiné mikroorganismy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907