Skutečnými dopravními obry jsou samozřejmě lodě a vlaky, na silnicích se přece jen musí počítat s nedostatkem místa. Jenže i tady se najdou kolosy s obrovskou kapacitou nebo třeba dopravní prostředky, které se jejich uživatelům podařilo vytížit až na samou hranici
A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.
Monstra, která se používají pro převoz materiálu v povrchových lomech (tzv. dumpry), jsou s nosností stovek tun největšími automobily na Zemi. V poměru k obrovitosti lomu jejich velikost nevynikne tak dobře jako na tomto snímku, kde můžete porovnat jeden z takovýchto strojů s hodně velkým silničním kamionem. Vypadá vedle něj (v tomto případě pod ním) jako trpaslík – není divu, jen jediná pneumatika nákladního obra váží několik tun.
Jihoamerické veřejné cestování může být zábava, častěji jde ale o zdraví. Starý náklaďák Dodge stačí vybavit plechovou nástavbou, na střechu přidělat zahrádku a neomezovat se v počtu pasažérů. Důležitý je dostatek chromu a barev – kdo se nevejde dovnitř, může na střechu a kdo si netroufá, použije zadní stupátko. Panamerická dálnice je tu pro každého.
Australskou dopravní specialitou jsou tzv. road trains, tedy silniční vlaky. Dlouhé, prázdné a rovné silnice nevyžadují příliš mnoho manévrování, jejich často nezpevněný povrch si zase žádá větší kola a pevnější konstrukci. Kamion s návěsem a několika přívěsy, řítící se vysokou rychlostí po „polňačce“, není žádný problém (snad jen pro řidiče protijedoucích aut).
Na severu Aljašky je všude příliš daleko na to, aby dělníci z vrtů někam na noc dojížděli. Bydlení je potřeba vybudovat přímo na místě. Silnice snadno nahradí zamrzlá plocha jezera, takže výška a šířka nákladu najednou nepředstavuje žádný problém. Pak už jde jen o to, jak velkou ubytovnu se kdo odváží na svůj náklaďák naložit.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)