Napnout svaly! Otec moderní kulturistiky měl být původně knězem

Dokonalý vzhled si lidé představují různě. Už od antiky ale zahrnuje perfektně vytvarované tělo. Posilování chce ovšem notnou dávku trpělivosti a především důslednost…

15.01.2021 - Olga Nivnická



Už antičtí sportovci trénovali a utvářeli svá těla zdviháním nejrůznějších závaží. Nepovažovali to ovšem za samostatný sport. Něco však měli dnešním kulturistům společné: i oni si před vstupem na stadion natřeli celé tělo olejem, aby se jim svaly pěkně leskly. A samozřejmě pózovali téměř nazí…

Kulturistika jako svébytný sport se v Evropě objevuje až na konci 19. století díky prvním velkým propagátorům, mezi nimiž září jak slunce vyholená hruď Eugena Sandowa. Móda svalovců naplno propukla ve třicátých letech minulého století, kdy se posilování, zápasení a zvedání čehokoli věnoval například náš borec Gustav Frištenský. A v padesátých letech se osvalení krasavci v plavkách dostali na plakáty podobně jako polonahé krasavice pin-up girls. A o dvě dekády později vstupuje na svou hvězdnou dráhu Arnold Schwarzenegger

TIP: Proti proudu času: Jak vypadaly posilovny na konci 19. století

Otec moderní kulturistiky

Friedrich Wilhelm Müller byl slabé a neduživé dítě a rodiče doufali, že se z něj jednou stane spořádaný luteránský kněz. Jenže chlapce fascinoval svět sportu. Dal se do posilování, zvedal různě těžká břemena a nakonec skutečně zesílil. Aby se vyhnul vojenské službě, odešel z rodného Královce a přidal se k cirkusu. Vystupoval pod novým jménem Eugen Sandow a nakonec zakotvil v Anglii. Vypracoval tam vlastní cvičební systém, který rozvíjel nejen sílu, ale také formoval svaly. V roce 1901 uspořádal v Londýně první kulturistickou soutěž na světě!


Další články v sekci