Proti proudu času: Jak vypadaly posilovny na konci 19. století

19.01.2016 - Martin Reichman

Posilovací stroje a zařízení, která známe z dnešních fitness center, jsou s námi již více než 150 let. Jeji praotcem je švédský lékař a propagátor mechanoterapie


Reklama

Přestože by se mohlo zdát, že kult zdravého těla je výdobytkem posledního století, není tomu tak. Cvičení, ať už léčebného, nebo společenského charakteru, je součástí lidských dějin již od starověku. Zpočátku bylo cvičení chápáno jako příprava k boji, v antickém Řecku byl ale tělesný pohyb považován za součást zdravého a harmonického způsobu života a tělesná výchova se stala součástí vzdělávacího systému.

Renesance lidového sportování

Skutečný rozmach lidového sportování v Evropě ale přišel až v 18. a 19. století – lidé v jižních zemích se věnovali převážně atletice, střední Evropu ovládla gymnastika a Británie žila míčovými sporty - kopanou, ragby, tenisem a kriketem. 

Zcela jinou cestu představovala tzv. švédská škola, založená Perem Henrikem Lingem (1776-1839), která si kladla za cíl vytvořit cvičení na anatomicko-fyziologickém podkladě. Šlo především o přesné pohyby konkrétními částmi těla k dosažení harmonické stavby těla se zdravotním cílem. S mírnou nadsázkou tedy lze říct, že dnešní moderní fitness centra se zrodila před 200 lety ve Švédsku.

TIP: Proč už mezi námi nechodí supermani?

Praotcem dnešních posilovacích strojů byl švédský lékař dr. Gustav Vilhelm Zander, který kolem roku 1850 sestavil první stroje s variabilním odporem. Zander se věnoval ortopedii a byl propagátorem tzv. mechanoterapie. Kolem roku 1960 založil ve Stockholmu léčebný institut (Zander Therapeutical Institute) a vybavil jej zařízeními, která jsou dnes pokládána za nejranější příklady posilovacích strojů. Zanderův institut se postupně rozšířil do 146 zemí po celém světě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Body Electric, Wikipedia, FTK, is.muni.cz

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907