Napoleonova Kleopatra: Nečekanou lásku potkal Bonaparte v Egyptě

Egyptské dobrodružství přineslo budoucímu císaři víc, než původně čekal. Našel zde nečekanou lásku...

02.07.2023 - Jana LádyováBývalo zvykem, že manželky či milenky své muže doprovázely do boje. U egyptského tažení to bylo výslovně zakázáno a výběr tentokrát podléhal přísné kontrole. Sítem prošla krásná Pauline Fourès, aniž tušila, jaké dobrodružství ji v zemi faraonů čeká.

Manželství v troskách

Napoleon, stále ještě zamilovaný do své ženy Josefíny, původně doufal, že jej do Egypta doprovodí ona. Ta se z toho ale šikovně vyvlékla a jako obvykle manžela v době jeho nepřítomnosti podváděla. Když se to vojevůdci doneslo, rozhodl se, že jí oplatí stejnou mincí. Jeho milenkou se měla stát krásná Pauline Fourès, čerstvá novomanželka poručíka 22. pluku Jean-Noëla Fourèse. Když byl voják krátce po svatbě povolán ke svému pluku, mladinká žena se jej rozhodla doprovázet a v přestrojení statečně přečkala všechny nástrahy cesty.

Napoleonův egyptský románek

K Paulininu setkání s Napoleonem došlo údajně v káhirském zábavním parku Tivoli égyptien. Mladá Francouzka tu byla široko daleko nejkrásnější. Zpočátku se jí Napoleon pouze dvořil a pomalu ji dobýval pomocí různých dárků. Jako největší překážka se jevila přítomnost manžela. Proto se mu dostalo zvláštního vyznamenání – byl poslán s „důležitými dokumenty“ do Paříže, kde měl počkat na odpověď a přivézt ji zpět do Egypta. Okamžitě po jeho odjezdu dostala Pauline pozvánku na slavnostní večeři. Na té Napoleon nejspíš úmyslně převrhl karafu s vodou na její róbu a iniciativně jí nabídl, aby se v jeho apartmánu upravila. Druhý den už se milenka stěhovala do jeho hlavního stanu a od tohoto momentu se začala objevovat po jeho boku.

TIP: Rozvedený císař: Proč se Napoleon rozvedl s milovanou Josefínou?

Paulině se začalo přezdívat Napoleonova Kleopatra. Budoucí císař se upřímně zamiloval a plánoval, že se po návratu do Francie nechá rozvést s Josefínou. Došlo ovšem k další komplikaci. Fourèsovu loď zachytila britská fregata, prozkoumala „důležité listiny“ a vrátila podváděného manžela zpět do Egypta. Byl vysazen poblíž Alexandrie a okamžitě se vydal do Káhiry. Jaké bylo jeho překvapení, když našel prázdný dům… S šavlí v ruce vtrhl do generálova stanu a žádal choť, aby se k němu vrátila. Ta místo toho požádala o rozvod. Vztahu Napoleona a Pauliny už nic nebránilo. Kdo ví, jak by se vyvíjel, kdyby se vojevůdce nerozhodl v roce 1799 pro tajný návrat do Francie. Pauline odmítl vzít s sebou. Boapartův odjezd znamenal konec románku s jeho Kleopatrou.


Další články v sekci